کاشت مژه دائم و قابل رشد با انتقال موهای طبیعی خود فرد به مژه

کاشت مژه

یک فرد بدون مژه ظاهر عجیب و غریبی پیدا می‌کند زیرا یکی از نشانه‌های مهم آناتومی طبیعی صورت را ندارد. دلایل زیادی وجود دارد که باعث می‌شود فردی مژه نداشته باشد.

ایمپلنت مژه یکی از انواع جراحی زیبایی است که شامل کاشت مژه‌های اضافی در پلک می‌شود. این فرآیند معمولا شامل حذف بخشی از موی بیمار است،که معمولا از پشت سر گرفته می‌شود و به پلکها پیوند می‌شود و یا جایگزین مژه‌های موجود می‌شود. در این روش معمولا 60 تا 70 مو برای هرچشم پیوند می‌شود که پس از برداشتن و تمیز کردن کامل روغن روی مو، آنها را با دوخت بسیار ظریفی به بیمار پیوند می‌کنند. این عمل تقریبا بدون درد است و می‌تواند در طی یک روز انجام شود. هیچ جای زخمی در قسمتی که مو از آنجا گرفته شده است باقی نمی‌گذارد و 100٪ طبیعی، غیر قابل تشخیص و دائمی است. پزشکان با استفاده از تجهیزات پیشرفته و با به کارگیری سال‌ها تجربه, جراحی کاشت مژه را برای دستیابی به ظاهری زیبا و طبیعی انجام می‌دهند. پس از جراحی مژه‌ها نیاز به مراقبت دارند، زیرا موی پیوند شده همانند سایر قسمت‌های بدن رشد می‌کند.

به بیان ساده پیوند مژه، پیوند مو به خط مژه است. این معمولا در بیمارانی که مژه‌های از دست رفته، ضعیف، نازک یا کم پشت دارند, انجام می‌شود. این موقعیت‌ها به دلایل مختلفی از جمله نقص ژنتیکی رشد مژه، آسیب به مژه، کندن وسواسی مژه، استفاده اشتباه از اکستنشن مژه و درمانهای پزشکی که باعث از دست دادن مژه می‌شوند (مانند شیمی درمانی) اتفاق می‌افتند. اصولا در پیوند مژه فولیکولهای مو از پشت جمجمه سر یا سایر قسمت‌های بدن گرفته می‌شود و به صورت جداگانه آنها را در پلک قرار داده می‌شوند. در پیوند مژه فولیکول مو را در انتهای یک سوزن مخصوص پیوند مژه قرار می‌گیرد. سوزن مو را وارد پلک می‌کند و در خط مژه خارج می‌کند.

اگر شما عزیزان قصد کاشت مژه را دارید بهتر است ابتدا درباره تمام جوانب این کار با پزشک مشورت کنید.

 کار مژه چیست؟


در واقع مژه‌ها عملکرد دوگانه‌ای دارند، یکی عملکرد آنها از لحاظ آناتومیکی و دیگری صرفا عملکرد زیبایی شناختی آن‌هاست.

عملکرد آناتومیکی مژه


عملکرد آناتومیکی مژه‌ها برای محافظت از چشم‌ها در برابر خاک ,گرد و غبار است. مانند سنسورها، بسیار حساس هستند، طوری که، حتی زمانی که به صورت آرام لمس می‌شوند، باعث می‌شود که چشم‌ها به حالت واکنشی و بی‌اختیار بسته شوند.

عملکرد زیبایی شناختی


از لحاظ عملکرد زیبایی شناسی، مژه‌ها به فرم چشم‌ها زیبایی می‌دهند و همراه با ویژگی های دیگر به چهره کمک می‌کند تا زیباتر به نظر برسد.

از این رو، یک فرد بدون مژه متفاوت به نظر می‌رسد زیرا یکی از ویژگی‌های طبیعی چهره از بین رفته است. ممکن است فرد احساس خجالت کند همچنین ممکن است روی عزت نفس یا اعتماد به نفس او تاثیر بگذارد.

چه چیزی باعث از دست دادن مژه می‌شود؟


 • استفاده بیش از حد از اکستنشن مژه می‌تواند باعث از دست رفتن دائم مژه شود
 • استفاده بیش از حد از مژه مصنوعی می‌تواند باعث آسیب دائمی شود، زیرا چسب می‌تواند فولیکول‌های موی طبیعی را مسدود کند
 • سوختگی یا سایر شرایط پزشکی
 • تغییرات هورمونی طبیعی به دلیل پیری

چرا جراحی پیوند مژه انجام می‌شود؟ 


دلایل مختلفی وجود دارد که چرا زنان کاشت مژه را انتخاب می‌کنند:

 • آسیب‌های ناشی از سقوط اتومبیل، سوختگی یا حوادث صنعتی
 • آلوپسی کششی ناشی از استفاده مرتب از مژه‌های مصنوعی(این کار باعث کشیده شدن مکرر مژه می‌شود)
 • درمان پزشکی شامل پرتودرمانی یا شیمی درمانی، منجر به ریزش مو می‌شود
 • درمان جراحی تومور یا آسیب ناشی از حذف فولیکول‌های مژه و زخم بافت
 • کندن وسواسی مژه‌ها (مثل سایر موهای بدن مانند موی سر و ابرو)
 • آسیب ناگهانی دائم (از بین رفتن مژه‎ها در فرآیند کندن مژه‌های مصنوعی)
 • لوازم آرایشی (بعضی از زنان ممکن است از مژه‌های خود رضایت نداشته باشند و برای داشتن مژه‌های پر پشت‌تر به طور مرتب از لوازم آرایشی استفاده کنند)

چه عواملي بايد هنگام انتخاب جراح پيوند مژه مد نظر شما باشد؟


خیلی مهم است که برای جراحی پیوند مژه جراح با تجربه‌ای انتخاب کنید. تشخیص منطقه درست سر، برای رسیدن به نتیجه طبیعی کاملا ضروری است. جراحی که به طور صحیح انجام نشود می‌تواند باعث برگشتن مژه به داخل چشم شود, به این معنی که فولیکول‌های مژه جهت گیری غیر طبیعی (جهت، موقعیت یا پیچ خوردگی) پیدا می‌کنند و این بدتر از این است که هیچ مژه‌ای نداشته باشید. بعضی از پزشکان دقت فوق العاده ای در فاصله بین مژه‌ها، جهت گیری و پیچش آن‌ها دارند، و درنتیجه ترمیم طبیعی از آب درمی‌آید.

آیا شما کاندید مناسبی برای کاشت مژه هستید؟


کاندید مناسب برای کاشت مژه شامل:

 • بیماران با مژه‌های کوتاه، کم پشت، از دست رفته یا نازک
 • بیماران با مژه‌های آسیب دیده یا کسانی که به طرز غلط از اکستنشن مژه استفاده می‌کنند
 • کسانی که به طور ژنتیک مژه‌هایی ضعیفی دارند

افرادی که کاندید خوبی نیستند عبارتند از:

 • بیماران با شرایط پزشکی, کسانی که عمل جراحی برای آن‌ها خطرناک است مثل خطر لخته شدن خون و یا مشکل بهبودی پس ازجراحی دارند
 • کسانی که از کندن وسواسی مژه رنج می‌برند و نمی‌توانند دست از این کار بردارند

کاشت مژه چگونه انجام می‌شود؟


کاشت مژه چگونه است

پیوند مژه شبیه کاشت مو  است زیرا فولیکول‌های مو از یک ناحیه درآورده می‌شوند و به پلک بیمار منتقل می‌شوند. عامل بیهوشی در ناحیه‌ای که مو از آنجا گرفته می‌شود تزریق می‌شود. فولیکول‌های مو پس از آن برداشته می‌شوند و زیر یک میکروسکوپ قرار می‌گیرند تا مطمئن شوند که سالم و آماده پیوند هستند. به طور کلی، این روش حدود یک ساعت طول می‌کشد تا روی چشم فردی انجام شود.

به پلک گیرنده پیوند هم بیهوشی تزریق می‌شود. سپس فولیکول‌های مو با استفاده از تکنیک میکروجراحی پیوند داده می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که موها دقیقا در جای درستی قرار می‌گیرند. معمولا 1 یا 2 مو هر بار در یک برش کوچک پیوند زده می‌شود. قراردادن دقیق فولیکول‌های مو به جراح این امکان را می‌دهد که از مسیر و انحنای طبیعی چشم پیروی کند تا ظاهر طبیعی مژه حفظ شود.

ریکاوری و استراحت


ریکاوری و استراحت

فرایند ریکاوری پس از کاشت مژه بسیار ساده است. بیماران می‌خواهند که دمل و کبودی خیلی کمی در امتداد خط مژه داشته باشند. با این حال، این شرایط معمولا بعد از چند روز یا یک یا دو هفته حل می‌شود. سپس مژه‌های پیوند شده می‌ریزد و پس از چند ماه در مرحله استراحت، دوباره شروع به رشد می‌کنند.

مدت استراحت و دوری از کار پس از جراحی خیلی کم است. حداقل فعالیت 24 ساعت پس از عمل توصیه می‌شود. بیماران به مدت یک هفته نباید پوست خود را آرایش کنند و برای دو هفته هم از ریمل و فرمژه استفاده نکنند. برای محافظت از مژه‌های پیوند شده درهفته اول مخصوصا هنگام خوابیدن بیمار، باید عینک ایمنی یا عینک آفتابی استفاده کند (البته به جای استفاده از لنزهای تماسی هم باید از عینک استفاده شود).

نتایج کاشت مژه تخصصی چقدر ماندگار است؟


ماندگاری کاشت مژه

نتایج کاشت مژه دائمی است. ممکن است مژه‌ها بلافاصله بعد از پیوند شروع به رشد کنند مشاهده مژه‌های بلند پس از شش هفته خیلی قابل توجه است. موی پیوند شده در عرض دو هفته بعد از عمل جراحی می‌ریزد. ممکن است 12 هفته طول بکشد تا آن‌ها دوباره شروع به رشد کنند.

رسیدن به نتیجه نهایی ممکن است یک سال کامل طول بکشد. بیماران باید بدانند که ، از آنجا که پیوند مژه از موهای سر گرفته شده است، زیاد رشد می‌کنند و به منظور حفظ ظاهر، باید به طور منظم کوتاه و فر شوند. جای زخم معمولا با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست، زیرا برش‌ها بسیار کوچک هستند.

 ریسک‌های کاشت مژه


برخی از خطرات رایج کاشت مژه عبارتند از:

 • کبودی
 • درد وحساسیت
 • ورم
 • عفونت
 • خون ریزی
 • کیست روی پلک

 هزینه کاشت مژه دائم چقدر است؟


هزینه کلی کاشت مژه به تعداد موهای پیوند شده توسط جراح ، هزینه‌های درخواستی پزشک و یا امکانات پزشکی وکشوری که جراحی در آنجا انجام می‌شود، بستگی دارد.

پرسش و پاسخ 


برخی از پرسش‌های رایج درباره کاشت مژه عبارت‌اند از:

محدودیت‌های اصلی کاشت مژه عبارتند از:

 • میزان موهایی که می‌توان پیوند کرد و نتایج طبیعی که می‌توان از آن گرفت
 • بعضی بیماران از انجام جراحی محرومند، چون آسیب وارد شده ماهیت اجباری دارد و ناشی از اختلال موکنی است.

کاشت مژه یک جراحی دقیق و ظریف است که نیاز به دقت و مهارت جراح دارد. به طور کلی،میزان رضایت بیماران از مژه‌های جدید، بلند و سالم بسیار زیاد است. بیمارانی که نمی‌خواهند پیوند مژه کنند نباید از اکستنشن مژه استفاده کنند (چون باعث از بین رفتن مژه‌ها می‌شود) اما کسانی که نیاز به درمان دارند، این روش را برای درمان مژه‌های ناسالم آسان و همینطور مفید است.

مژه‌های پیوندی از موی سر شما گرفته می‌شوند، بنابراین آنها به همان شیوه‌ی موهای سر رشد می‌کنند!

باید مژه‌های جدید شما به طورمرتب کوتاه شوند تا طول ، زیبایی و سلامت مناسبی داشته باشند. علاوه بر این، باید آنها را فر داد تا با بقیه مژه‌های طبیعی ترکیب شوند.

درعمل جراحی پیوند مژه، یک نوار مو از قسمت جمجمه سر، تحت بی حسی موضعی گرفته می‌شود. این بافت نواری به گرافت‌های فولیکول مو به صورت تکی تقسیم می‌شوند.

سپس این موها به صورت یکی یکی پیوند داده می‌شوند و پلک‌های طبیعی حاوی حدود 100 مژه و پلک پایین حاوی 60 مژه است. فقط بر روی پلک‌های فوقانی پیوند داده می‌شود. برای به دست آوردن نتیجه مطلوب و بهینه، ممکن است بیش از یک جلسه نیاز باشد.

موی گرفته شده باید با موهای منطقه دریافت کننده مطابقت داشته باشند و بهترین موها برای بازسازی مژه‌ها از ناحیه پشت گردن یا ناحیه پوست بالای جمجمه یا پشت گوش است. موهای گرفته شده از ابرو و پاها نیز در پیوند مژه استفاده می‌شود. این موها رشد می‌کنند و از این رو باید فر شوند و به طور مرتب کوتاه شوند.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.