کاشت مو در زنان برای رفع کم‌پشتی موها ناشی از بیماری و استرس

چرا زنان دچار ریزش مو می‌شوند؟

با این که ریزش مو غالباً یک مشکل مردانه حساب می‌شود، بسیاری از زنان نیز به آن دچار می‌شوند. بسیاری از زنان برای افزایش اعتماد به نفس خود عمل‌های کاشت مو را انجام می‌دهند. زنان نیز مانند مردان قبل از انجام کاشت مو باید توسط یک جراح پیوند مو مورد ارزیابی و معاینه قرار گیرند.

 انتظارات زنان از کاشت مو با مردان تفاوت دارد. در حالی که برطرف شدن ظاهر طاسی برای مردان خوشحال‌کننده است اما بیشتر زنانی می‌خواهند عالی به نظر برسند. در واقع، جراح باید انتظارات واقع‌بینانه‌ای در بیماران خانم ایجاد کند. با این که می‌توان یک خط موی ثابت فقط با کاشت یک تار مو ایجاد کرد، خط موی جدید ممکن است تراکم قبلی را مانند دوران کودکی خانم‌ها نداشته باشد. برخی زنان ممکن است برای دست‌یابی به نتایج مطلوب خود نیاز داشته باشند که موی بیشتری برای آنها کاشته شود تا تراکم موی آنها به حد مورد انتظارشان برسد. زنانی که موهای قسمت وسیعی از جلو، بالا و روی سر آنها نازک شده است باید مهم‌ترین قسمت را برای بازیابی انتخاب کنند. افزایش تراکم و حجم مو غالباً بهترین روش برای دست‌یابی به نتایج مطلوب نیست. برخی زنان که کم‌پشتی موی آنها بیشتر است باید بر بازیابی خط مو یا قسمت‌هایی که معمولاً بخشی از موهای آنها است تمرکز کنند. ظاهر پرحجم را می‌توان با تغییر رنگ مو و همچنین استفاده از آرایش بهبود بخشید. جراح باید در مورد همه روش‌های آرایشی و مدل موهایی که به بیمار در دست‌یابی به نتایج و زیبایی مطلوب با بیمار صحبت کند.

شما بانوان عزیز اگر از ریزش مو و کم‌پشتی موهایتان رنج می‌برید می‌توانید برای انجام کاشت مو با پزشک مشورت کنید.

 چرا زنان دچار ریزش مو می‌شوند؟


چرا زنان دچار ریزش مو می‌شوند؟

در حالی که بیشتر مردان به دلیلی مسائل ژنتیکی از ریزش مو رنج می‌برند، زنان نیز ممکن است به دلایل ژنتیکی دچار ریزش مو شوند. برای آن دسته از زنانی که در این دسته قرار نمی‌گیرند، ممکن است به هر یک از دلایل زیر دچار ریزش مو شوند:

 • بیماری تیروئید
 • عدم تعادل هورمونی
 • استرس
 • بارداری
 • کمبود میکرو عناصر غذایی (ویتامین‌ها و برخی مواد معدنی)
 • سوءتغذیه
 • اختلالات خود ایمنی
 • مصرف برخی داروها (تجویزی و داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک)

کاشت مو برای چه زنانی مناسب است؟


کاشت مو برای چه زنانی

بسیاری از زنان با الگوی ریزش موی پراکنده شرایط لازم برای انجام عمل کاشت مو را ندارند زیرا قسمت اهداکننده در پشت سر و اطراف سر آن یا هر جای دیگری در بدن، موی کافی ندارد. به هر حال در برخی مواقع انجام عمل کاشت مو تأثیر زیادی در بهبودی ظاهر بیماران زن دارد:

 • الگوی ریزش موی زنانه : یک دلیل شایع ریزش مو در افرادی که جلو، بالا و روی سر آنها با حفظ موهای پشت و کنار سر دچار ریزش می‌شود.
 • خط موی بالارفته ارثی : این باعث می‌شود که صورت زنان کمتر حالت زنانگی داشته باشد بنابراین کاشت مو برای آنها یک انتخاب عالی است.
 • ایجاد خط موی زنانه برای تغییر جنسیت : کاشت مو یکی از عمل‌های مهم برای بسیاری از افرادی است که می‌خواهند جنسیت خود را از مرد به زن تغییر دهند تا صورت آنها بیشتر حالت زنانگی پیدا کند.
 • اسکار آلوپسی : زمانی که اسکار آلوپسی به دلیل ضربه، ایجاد می‌شود می‌توان با انجام عمل کاشت مو اسکار آن را پوشاند و آن را از بین برد.
 • ریزش مو پس از انجام عمل کاشت مو : معمولاً زنانی که عمل جراحی لیفت صورت انجام می‌دهند در قسمت شقیقه دچار ریزش مو می‌شوند. به علاوه، اسکار ناشی از لیفت صورت می‌تواند باعث جلب توجه بیشتر ریزش مو شود.
 • آلوپسی کششی : این نوع ریزش مو به دلیل کشش مو برای مدل دادن و به وسیله برخی ابزار ایجاد می‌شود. بافتن مو، دم اسبی کردن محکم و ترس باعث بروز این نوع ریزش مو می‌شود. با کاشت مو می‌توان موهای ریخته را تا زمان درمان علل آن در هر قسمت بازیابی کرد.
 • موکنی یا تریکوتیلومانیا : یک بیماری است که در آن فرد مو را از روی سر، ابروها یا قسمت‌های دیگر بدن می‌کند. علائم این عارضه عبارتند از کشیدن مو با زور و ریزش مو مانند لکه‌های طاسی روی پوست سر دیده می‌شود. این بیماری‌ها باید با روش‌های درمانی روان درمانی تحت درمان قرار گیرند اما هر ریزش مو که دائمی شده باشد را می‌توان با کاشت موترمیم کرد.

 روش‌های بازیابی مو برای زنان 


روش‌های بازیابی مو برای زنان

قبل از فکر کردن به کاشت مو، زنان باید توسط پزشک مورد معاینه قرار گیرند تا احتمال ابتلا به بیماری‌های قابل درمان که باعث ریزش مو می‌شوند رد شود. پزشک همچنین موها را به صورت میکروسکوپی معاینه می‌کند تا محل و درصد کاشت مو تعیین شود. بیماران زنی که درصد زیادی از موهای آنها ریخته است گزینه‌های مناسبی برای قرار گرفتن تحت عمل کاشت مو نیستند. روش‌های کاشت مو برای زنان مشابه مردان است. جراح در مورد این که کدام یک از روش‌های استخراج واحد فولیکولار (FUE) یا پیوند واحد فولیکولار (FUT) برای دست‌یابی به نتایج مطلوب مناسب‌تر است تصمیم می‌گیرد. همچنین پزشک ممکن است در مورد استفاده از روش‌های دارویی در حین یا قبل از انجام عمل کاشت مو تصمیم‌گیری کند.

 تفاوت بین کاشت مو در مردان و زنان 


 • زنان غالباً با اسکارهای ناحیه اهداکننده مشکلی ندارند : بسیاری از بیمارانی که باید موهای قسمت اهداکننده را کوتاه نگه دارند مانند نوار FUT بهترین گزینه‌ها نیستند. زنان به ندرت موهای خود را کوتاه می‌کنند بنابراین آنها می‌توانند کاشت موی نواری را برای دست‌یابی به حداکثر تعداد گرافت ها و کاهش هزینه‌های کاشت مو مورد ملاحظه قرار دهند.
 • زنان قسمت‌های بیشتری برای اهدا دارند : زنانی که الگوی ریزش موی آنها مردانه نیست، قسمت‌های بیشتری روی سر خود به عنوان اهداکننده دارند زیرا موهای بالا و روی سر آنها کمتر مستعد ریزش هستند. این بر خلاف مردانی است که ریزش موی آنها شدید بوده و قسمت‌های اهداکننده مو در سر آنها به پشت و کنار سر آنها محدود می‌شود.
 • زنان نمی‌توانند از موی بدن استفاده کنند : بسیاری از مردان می‌توانند از موهای قسمت‌های دیگر بدن مانند ریش و موهای بدن برای کاشت مو استفاده کنند که این گزینه در زنان امکان‌پذیر نیست.

نتیجه کاشت مو چه زمانی دیده می‌شود؟


نتیجه کاشت مو

نتایج کامل حاصل از کاشت مو در زنان پس از 12 ماه مشاهده می‌شود. برای زنانی که موهای خود را بلند نگه می‌دارند ممکن است 18 ماه تا 2 سال طول بکشد تا موهای آنها به اندازه مورد نظر آنها برسد.

روش‌های دیگر بازیابی مو در زنان 


 • راگین: که به آن ماینوکسیدیل هم گفته می‌شود، این اولین داروی بدون نیاز به نسخه پزشک است که برای کند کردن روند ریزش مو به کار برده می‌شود. ماینوکسیدیل برای زنان با غلظت 2 درصد پیشنهاد می‌شود در حالی که برای مردان از این ماده با غلظت 5 درصد باید استفاده شود. راگین همچنین پس از انجام کاشت مو در زنان مورد استفاده قرار می‌گیرد تا احتمالاً شوک ریزش موی پس از عمل را کاهش دهد.
 • بازیابی لیزری مو : نور درمانی سطح پایین برای ریزش مو یک روش برای بیمارانی است که روش‌های دیگر درمان ریزش مو برای آنها مؤثر نبوده است. از لیزر درمانی می‌توان برای افرادی که نمی‌توانند تحت عمل کاشت مو قرار گیرند نیز استفاده کرد. لیزر درمانی برای درمان ریزش مو یک روش درمانی مکمل پس از کاشت مو محسوب می‌شود. لیزر درمانی برای درمان ریزش مو یک روش غیر تهاجمی است که رشد مو را با تابش لیزر سطح پایین در مراحل اولیه ریزش مو تحریک می‌کند. به طور معمول، بیمارانی که ریزش موی فعال دارند و ریزش موی آنها بیش از 20 درصد است گزینه‌های خوبی برای قرار گرفتن تحت لیزر درمانی برای ریزش مو هستند.
 • اس ام پی : میکرو پیگمنتاسیون پوست سر یک روش جراحی است که در آن پیگمنت ها در لایه پوستی پوست سر قرار داده می‌شوند تا ظاهر فولیکول‌های مو را برگردانند. با این روش، موهای نازک روی پوست سر تیره‌تر شده و به ایجاد ظاهری با کاهش کنتراست بین رنگ مو و رنگ پوست کمک می‌کند.
 • زیبایی: روش‌های زیبایی مانند توپیک و درمچ می‌توانند به طور موقتی کنتراست رنگ بین مو و پوست سر را کاهش داده و ظاهر طاسی را تا حدودی از بین ببرند. رنگ کردن سر بیماران با رنگ نزدیک به پوست می‌تواند به روش مشابهی به دست‌یابی اهداف مشابه کمک کند.

 هزینه کاشت مو چقدر است و این هزینه چگونه تعیین می‌شود؟


هزینه کاشت مو در زنان معمولاً به روش مشابه در مردان انجام می‌شود. هزینه بازیابی موها به تعداد گرافت ها و نوع انجام عمل پیوند (FUT یا FUE) بستگی دارد.

 سؤالات رایج 


در زیر به بخشی از پرسش‌هایی که معمولاً در رابطه با کاشت موی زنان پرسیده می‌شود پاسخ می‌دهیم:

مصرف چه داروهایی ممکن است باعث ریزش مو در زنان شود؟ 

برخی از داروهایی که باعث ریزش مو در زنان می‌شوند عبارتند از:

 • داروهای فشار خون (مسدودکننده‌های بتا و مسدودکننده‌های ACE)
 • قرص‌های رژیمی
 • داروهای کلسترول
 • هورمون‌های زنانه (داروهای ضدبارداری، استروژن، پروژسترون)
 • هورمون‌های مردانه (تستوسترون، استروئیدهای آنابولیکی)
 • داروهای تشنج
 • داروهای ضد افسردگی
 • داروهای نقرس
 • داروهای ضد انعقاد خون (کومادین، هپارین)

 آیا درمان بیش از حد مو باعث ریزش مو می‌شود؟ 

رنگ کردن زیاد مو، بلچینگ، صاف کرده، فر کردن، سشوار کردن و برس زدن زیاد می‌توانند باعث آسیب‌دیدگی مو شوند. این روش‌های درمانی ممکن است باعث ضعیف شدن، شکنندگی و خشکی موها شوند. درمان مو با استفاده از مواد شیمیایی مضر به مدت طولانی یا استفاده ناصحیحی از این داروها روی پوست سر می‌تواند باعث سوختگی یا آسیب‌دیدگی فولیکول‌های مو شود.

 آیا شامپو زدن زیاد باعث ریزش مو می‌شود؟ 

به طور متوسط حدود 50 تا 100 تار مو در روز می‌ریزد؛ بنابراین، می‌توان انتظار داشت که در هنگام دوش گرفتن یا شانه کردن تعدادی از موها بریزد. شامپو زدن به خودی خود باعث ریزش مو نمی‌شود. به هر حال اگر بیمار نسبت به مواد شامپو آلرژی داشته باشد می‌تواند باعث سوختگی، خارش و تحریک پوست سر او شود. اگر آلرژی شدید باشد می‌تواند باعث ریزش مو شود.

 آیا بسته بودن منافذ پوست باعث ریزش مو می‌شود؟

غده‌ای که موها و پوست را با تولید سبوم چرب می‌کند، غده زیر پوستی نامیده می‌شود. بیماران غالباً احساس می‌کنند که تولید مقدار زیادی سبوم باعث انسداد منافذ پوست شده و از رشد مو جلوگیری می‌کند. لطفاً توجه داشته باشید که این یک تصور غلط است. اگر غدد زیر پوستی بیش از حد فعال باشند، بیماران غالباً موها و پوستی چرب دارند. در حالی که انسداد منافذ پوست می‌تواند باعث بروز آکنه شوند اما این انسداد باعث ریزش مو نمی‌شود.

آیا می‌توانم موهای خود را پس از انجام کاشت مو بلند نگه دارم؟ 

موهای پیوند زده شده مشابه موهای معمولی شما هستند. شما می‌توانید آنها را بلند نگه دارید، کوتاه کنید، رنگ کنید و هر طور که می‌خواهید مدل دهید.

آیا من می‌توانم از موهای دیگران برای پیوند مو استفاده کنم؟

در عمل کاشت مو، بافت زنده در پوست سر بیمار کاشته می‌شود. همانند پیوند ارگان‌های دیگر در بدن، بدن ممکن است گرافت‌های پیوندی را که متعلق به فرد دیگری است و از نظر ژنتیکی با شما سنخیت ندارد را نپذیرد. در تئوری، فرد می‌تواند از موی یک دوقلوی مشابه پیوند بگیرد زیرا از نظر ژنتیکی مشابه هم هستند. اگر شما خوش شانس باشید و یک خواهد دوقلو داشته باشد ممکن است او هم الگوی طاسی مشابه شما داشته باشد و موی اضافی نداشته باشد که به شما اهدا کند.

 چقدر وقت پس از انجام عمل کاشت مو می‌توانم به محل کار خود بازگردم؟

بسته به نوع کاری که انجام می‌دهید می‌تواند پس از چند روز به محل کار خود بازگردید. بیشتر بیماران حداقل باید 4 روز مرخصی بگیرند زیرا باید در این مدت 2 مرتبه در روز موهای خود را بشورند. بقیه ممکن است یک روز پس از انجام عمل کاشت مو به محل کار خود بازگشته و در انظار عمومی ظاهر شوند. کاشت مو یک سرمایه‌گذاری است که شما روی ظاهر خود انجام می‌دهد و بیشتر بیماران فکر می‌کنند نباید به سرعت به کار خود بازگردند و ترجیح می‌دهند که صبر کنند تا زخم‌های آنها بهبود یابد. برخی بیماران ممکن است تا چند روز دچار تورم و قرمزی روی اطراف ناحیه پیوند شوند و باعث شود و نتوانند به محل کار خود بازگردند. به بیماران توصیه می‌شود که پس از انجام عمل یک کلاه روی سر خود قرار دهند تا تغییرات پس از عمل کمتر جلب توجه کنند. بیشتر تورم، کبودی و قرمزی پس از انجام عمل کاشت مو ظرف مدت یک هفته بهبود می‌یابد. بیماران باید از قرار گرفتن مستمر در نور مستقیم خورشید اجتناب کنید.

 شوک ریزش مو پس از انجام عمل کاشت مو چیست؟

شوک ریزش مو پس از انجام عمل کاشت مو رخدادی است که به خوبی مستند شده است. کاشت مو یک رویداد استرس‌زا برای فولیکول‌های موی سر است و ممکن است ریزش موهای اصلی سر را بلافاصله پس از انجام عمل کاشت مو تسریع کند. به سادگی گفته می‌شود که اگر شما ریزش موی فعال در اطراف ناحیه پیوند داشته باشید ممکن است سرعت ریزش موهای اصلی شما افزایش یابد زیرا شوک زیادی به پوست سر در هنگام انجام عمل کاشت مو وارد می‌شود. در زنان، شوک ریزش ممکن است با استفاده از ماینوکسیدیل که 7 روز پس از انجام عمل کاشت مو شروع می‌شود کاهش یابد.

 آیا آزمایش‌های تشخیصی خانگی وجود دارد که به کمک آنها بتوان تشخیص داد که من شرایط انجام عمل کاشت مو را دارم یا نه؟

زنان مبتلا به ریزش موی عمومی و پراکنده شرایط قرار گرفتن تحت عمل کاشت مو را ندارند زیرا ناحیه اهداکننده خوبی روی سر آنها نیست که بتوان از آن مو برداشت. به هر حال بسیاری از زنان که الگوی ریزش موی مردانه دارند و موی آنها در قسمت خاصی از سر (جلو، بالا و روی سر) دچار ریزش می‌شود می‌توانند از پشت و کنار سر به عنوان قسمت اهداکننده استفاده کنند. یک روش خوب برای این که بفهمید که آیا شرایط قرار گرفتن تحت عمل کاشت مو را دارید یا نه این است که دست خود را باز کرده و انگشتان خود را در موهای خود ببرید و آن را از قسمت‌هایی که موی نازک دارند به سمت عقب و کنار سر خود حرکت دهید. اگر تفاوت ضخامت مو بین جلو و عقب زیاد بود و اگر موهای پشت و کنار سر شما بسیار حجیم‌تر بود به احتمال زیاد شما می‌توانید تحت عمل کاشت مو قرار بگیرید.

 من به دلیل وسواس دچار موکنی هستم، آیا می‌توان موهای من را با روش کاشت مو بازیابی کرد؟ 

کشیدن موها به دلیل بیماری‌های روانی؛ موکنی یا تریکوتیلومانیا نامیده می‌شود. در این بیماری فرد تمایل قوی و مکرر به کشیدن و کندن موهای خود به خصوص موهای سر دارد. به هر حال این احتمال وجود دارد که مژه‌های و ابروها نیز به دلیل ابتلا به این بیماری کشیده شوند. این بیماری یک اختلال کنترل انگیزشی محسوب می‌شود و اگر برای چند ماه بدون تغییر ادامه یابد باعث ریزش قابل توجه مو می‌شود. بیماران باید برای کمک به حل این مشکل و درمان این رفتار به یک روان درمان مراجعه کنند. پس از درمان بیماری زمینه‌ای باید 6 ماه صبر کنند تا ببینند که چه مقدار از این موها دوباره رشد می‌کنند و چقدر از آنها به طور دائمی ریخته‌اند. پس از گذشت 6 ماه، هر قسمتی که بدون مو باقی مانده بود را می‌توان به کمک عمل کاشت مو بهبود بخشید. در موارد این‌چنینی، وضعیت افرادی که تصمیم به کاشت مو می‌گیرند مورد توجه قرار گرفته و درمان آنها با درمان مستمر بیماری زمینه‌ای آنها بستگی دارد. این بیماران باید برای عود دوباره علائم کشیدن مو و موکنی تحت نظارت باشند.

موهای جلوی سر و کنار شقیقه‌های من به دلیل بافتن مو یا دم اسبی کردن آنها ریخته است. آیا کاشت مو به حل این مشکل کمکی می‌کند؟

به این عارضه، آلوپسی ترکشن یا کششی گفته می‌شود و به دلیل کشیده شدن مستمر برای مدل دادن به موها اتفاق می‌افتد. میزان ریزش مو متفاوت بوده و ممکن است عقب رفتگی خط مو حداقل بوده و مشابه مردان جاافتاده شود. به هر حال اگر شدید باشد ممکن است آلوپسی کششی همه جلوی سر را در برگیرد. این نوع از ریزش مو با تغییر ساده مدل مو قابل پیشگیری است. در برخی از بیماران، ریزش مو مستمر بوده و نمی‌توان با از بین بردن محرک‌ها جلوی آن را گرفت. این بیماران می‌توانند تحت عمل کاشت مو قرار گرفته و عقب رفتگی خط مو و ریزش موی شقیقه‌های خود را ترمیم کنند.

 پیشانی من به طور طبیعی بلند است. آیا می‌توانم با کاشت مو آن، خط موی خود را جلوتر آورم؟ 

کشات مو یک روش عالی برای زنانی است که پیشانی بلند دارند و به کمک آن می‌توانند یک خط موی زنانه دور صورت خود ایجاد کنند و نشانه‌های ژنتیکی مردانه را از روی صورت خود بردارند.

چه موقع پس از انجام عمل کاشت مو، من می‌توانم از توپیک استفاده کنم؟

توپیک یا محصولات مشابه که برای پنهان کرده ریزش مو و عدم دیده شدن پوست سر به کار برده می‌شوند را می‌توان یک هفته پس از انجام عمل کاشت مو مورد استفاده قرار داد.

موهای من پس از انجام عمل لیفت صورت دچار ریزش شده است، آیا کاشت مو به من کمک می‌کند؟

ریزش مو یک عارضه احتمالی پس از انجام عمل لیفت صورت است. به دلیل شکاف‌هایی که برای انجام لیفت در پوست سر ایجاد می‌شود، ممکن است اگر بستن زخم‌های ترکوفیتی به درستی انجام نشود، اسکارهای جراحی باقی بمانند. اسکار ناشی از جراحی لیفت صورت که در پوست سر باقی می‌مانند را می‌توان به راحتی با روش‌های کم تهاجمی کاشت مو مانند واحدهای فولیکولار با کاشت مستقیم مو روی اسکار برطرف کرد. با یک متخصص کاشت مو مشورت کنید تا تشخیص دهد که آیا کاشت مو به استتار اسکارهای جراحی کمک می‌کند و موهای ریخته پس از لیفت صورت را بازمی‌یابد یا نه.

 آیا نتایج حاصل از کاشت مو، طبیعی به نظر می‌رسد؟ 

اگر عمل به طور صحیح انجام شود، نتایج نباید با موهای طبیعی شما فرقی داشته باشد. نتیجه نهایی حاصل از کاشت مو با روش‌های مدرن کاملاً طبیعی بوده و واقعاً برای دیگران از جمله آرایشگران که از نزدیک با موهای شما کار می‌کنند غیر قابل تشخیص است.

موهای من به دلیل آلوپسی اسکاری دچار ریزش شده است، آیا عمل کاشت مو کمکی به من می‌کند؟

الوپسی اسکاری که به آن آلوپسی سایکاتریکال نیز گفته می‌شود باعث ریزش قابل توجه مو در سر می‌شود. فولیکول‌های مو به طور برگشت‌ناپذیری به دلیل فرایند ایجاد اسکار به خصوص پس از سوختگی‌های، آسیب‌دیدگی‌ها یا ابتلا به بیماری‌هایی مانند لوپوس یا اسکرودرم از بین می‌روند. بایوپسی پوست سر برای تشخیص نتایج پاتولوژی با التهاب فعال ضروری است. علائم شایع آن عبارتند از خارش، سوزش، قرمزی و درد. تشخیص به موقع و درمان بیماری معمولاً برای کنترل التهاب ضروری است زیرا زمانی که فولیکول‌های مو از بین بروند، موها دیگر رشد نخواهند کرد. درمان در حین فاز حاد بیماری شامل مصرف آنتی بیوتیک، استروئیدها یا متعادل‌کننده‌های ایمنی می‌شود. آلوپسی اسکاری تقریباً همیشه به تدریج خود را می‌سوزاند اما مو روی جایی که از خود باقی می‌گذارد رشد نخواهند کرد. زمانی که بیماری به مدت 1 تا 2 سال غیر فعال شد، ترمیم مو به روش‌های جراحی یا برداشتن اسکار قسمت طاس را می‌توان در برخی موارد مورد توجه قرار داد.

 موهای من پس از بارداری ریخته است، آیا کاشت مو به من کمک می‌کند؟

ریزش مو پس از بارداری زمانی اتفاق می‌افتد که موها 3 تا 6 ماه پس از زایمان به طور ناگهانی دچار ریزش شوند. این ریزش موی پس از زایمان یکی از عوامل استرس‌زا است که باعث تلوژن افلوویوم می‌شود. فولیکول‌های مو به جای این که به طور طبیعی وارد فاز رشد شوند در مدت کوتاهی پس از زایمان وارد فاز استراحت می‌شوند. در بیشتر موارد، ریزش مو معمولاً موقتی است. به هر حال بیمارانی که مستعد ابتلا به ریزش مو با الگوهای مردانه یا زنانه هستند ممکن است هرگز به طور کامل بهبود نیابند. اگر موها دوباره شروع به رشد نکردند، یک متخصص کاشت موی مجرب باید شما را معاینه کرده تا تشخیص دهد که آیا بیماری‌های ثانویه‌ای مانند کم خونی، مشکلات تیروئید یا عدم تعادل هورمونی باعث جلوگیری از رشد موهای شده یا نه.

 چه موقع می‌توان عمل ثانویه کاشت مو را انجام داد؟ 

شما باید تا زمان رشد موهای کاشته شده در عمل اول صبر کنید. در بیشتر موارد، کمترین فاصله زمانی بین دو عمل حدود 6 ماه است. شما باید در طول این 6 ماه به پزشک خود مراجعه کرده تا وی تشخیص دهد که آیا انجام عمل ثانویه برای دست‌یابی به اهداف مورد نظر شما کمک‌کننده است یا نه.

 آیا عمل کاشت مو برای ریزش موی پس از یائسگی به کار برده می‌شود؟ 

اثرات ریزش موی ناشی از یائسگی را می‌توان تا زمانی که بیمار موی کافی برای پیوند داشته باشد با کاشت مو جبران کرد. با مشورت با یک متخصص کاشت مو می‌توانید پاسخ دقیق‌تری برای این سؤال خود بیابید.

چه موقع پس از انجام عمل کاشت مو می‌توانم موهای خود را رنگ کنم؟ 

پنج روز پس از انجام عمل کاشت مو، بیمار می‌تواند به کارهای روزمره خود از جمله شستشوی عادی موهای خود بپردازد. باید 2 هفته کامل پس از عمل به خصوص عمل FUT صبر کرد و پس از آن موها را رنگ کرد. قبل از رنک کردن موها باید گیره‌ها برداشته شوند یا بخیه‌ها به طور خوشایندی زخم را بسته باشند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *