کاشت مو: انتقال فولیکول موی طبیعی فرد برای پرپشت و زیباکردن موها

کاشت-مو

کاشت مو در واقع یک روش جراحی است که در آن، فولیکول‌های سالم مو از ناحیه “اهدا کننده”  برداشته شده و در نواحی از سر که دچار تاسی یا ریزش مو شده اند، کاشته می‌شود. این روش اغلب برای مردانی استفاده می‌شود که دچار ریزش مو با الگوی مردانه شده اند اما باید بدانید که این روش برای زنانی که به هر دلیل دچار ریزش موی شدیدی شده اند نیز کاربرد دارد. این روش درمانی به این دلیل موفق و تاثیرگذار است که موهایی که در پشت سر قرار دارند به لحاظ ژنتیکی بسیار مقاوم هستند و به ندرت دچار ریزش می‌شوند. به همین دلیل است که ریزش موی مردا اغلب موجب می‌شود که طاسی به شکل نعل اسب در بالای سر انها ایجاد شود چرا که موهای پشت و کناره‌های سر کمتر ریزش می‌کنند.  روش کاشت مو گاهی برای ابروها و ریش و سبیل ، موهای سینه، پر کردن جای زخم و پر کردن مژه‌ها نیز به کار می‌رود.  کاشت مو معمولا به یکی از دو متد پرکاربرد FIT یا FUE   انجام می‌شود.

 ریزش مو امری طبیعی و بسیار شایع است که هر کس در زندگی خود حداقل یک بار با آن رو به رو می‌شود. عوامل متعددی مانند ژنتیک، بالا رفتن سن، یا تغییرات هورمونی می‌توانند موجب ریزش مو شوند.  برای بازگرداندن موهای از دست رفته روش‌های درمانی مختلفی وجود دارد که شناخته شده ترین و موفقترین آن، کاشت مو است. در صورتی که قبل از اقدام برای کاشت مو تمامی عوامل و فاکتورهای مربوط به این کار را به خوبی در نظر بگیرید و انتخاب درستی انجام دهید دیگر به هیچ وجه لازم نیست که نگران نتایج عمل کاشت موی خود باشید. مهمترین مسئله این است که شما کلینیک کاشت موی خوبی را انتخاب کنید و متخصص جراحی شما، به تمامی سوالات شما به طور کامل و به درستی پاسخ دهد تا بتوانید به نتایج موفقی از درمان خود برسد. با انجام این جراحی شما می‌توانید به نحو موثری زیبایی و پرپشتی موهای خود را درست مانند قبل بازگردانید. برای انتخاب متخصص خوب و ماهر برای انجام کاشت مو به معیارهایی که در یکی از مراجع‌ زیبایی (مرکز کاشت و پيوند مو مورويان) ذکر شده توجه کنید:

 • مهارت و هنرمندی
 • آموزش
 • تجربه
 • ابزار
 • پرسنل پزشکی

اگر شما عزیزان قصد انجام انواع روش‌های کاشت موی سر و صورت را دارید بهتر است ابتدا با متخصصین کاشت مو مشورت نمایید.

چه کسانی متقاضیان مناسبی برای جراحی کاشت مو هستند؟


انجام کاشت مو برای افراد زیر با نتایج بهتری همراه خواهد بود:

رنگ مو و پوست 

رنگ-مو-و-پوست

اگر رنگ موهای شما روشن تر باشد احتمال موفقیت کاشت موی شما نیز بیشتر است. رنگ موی شما و همچنین نسبت رنگ مو به پوست شما دارای اهمیت بسیار بالایی است. هرچقدر تضاد و اختلاف بین رنگ مو و رنگ پوست شما کمتر باشد، احتمال موفقیت درمان بیشتر است و شما کاندید بهتری برای این روش درمانی هستید.  برای مثال، در صورتی که موهای شخصی بسیار بور باشد و رنگ پوست او نیز روشن باشد، ریزش موهای او چندان به چشم نمی آیند و باید میزان بسیار زیادی از موها ریزش کنند تا پوشش موها از دست رفته و طاسی سر مشخص شود. این موضوع بدین خاطر است که رنگ پوشت و مو با یکدیگر ترکیب می‌شوند. چشمان ما به طور طبیعی ، به نواحی که دارای تضاد رنگی بالا هستند جلب می‌شود و اما در این دسته از افراد (که رنگ پوست و موی روشن دارند) تضاد رنگی بین پوست و مو بسیار کم است.  بنابراین در این موارد برای ایجاد پوشش مورد نظر در سر به پیوند موی کمتری نیاز است یا می‌توان گفت با انجام همان مقدار پیوند مو، می‌توان به پوشش بیشتر دست پیدا کرد.

حالت و ضخامت موها

ضخامت-پوست-و-مو

سطح مقطع موها مسئله بسیار مهمتری از حجم مو است. بررسی سطح مقطع موها یا در واقع ضخامت موها تاثیر بسیار زیادی در انتخاب کاندید مناسب برای کاشت موها دارد. زمانی که موها نازک و کم حجم می‌شوند، نور از بین موها عبور کرده و همچنین به موهای نازک نیز نفوذ می‌کند و در نتیجه طاسی سر بیش از پیش نمایان می‌شود. بنابراین هرچقدر ضخامت موها بیشتر باشد و  نور را از خود عبور ندهدف کم پشتی یا طاسی موها کمتر نمایان خواهد بود.

فرم موهای شما نیز بسیار مهم است. به طور کلی، هرچقدر مها مجعد و حالت دار تر باشند، پوشش بیشتری ایجاد می‌کنند. برخی از موها به شدت فر  و وز دار هستند و بنابراین به خوبی پوشت سر را پوشش می‌دهند. این موها روی پوست سر نمی افتند بلکه بالاتر از سطح پوست سر می‌ایستند و مانیع از عبور نور و نمایان شدن پوست سر می‌شوند.

انعطاف پذیری پوست کف سر 

انعطاف-پذیری

اگر پوست سر شما کاملا کشیده و سفت باشدف احتمال آن  کم است که بتوان عمل پیوند مو را روی سر شما انجام داد. طی عمل کاشت مو، یک فلپ از پوشت پشت سر برداشته می‌شود و بنابراین طبیعی است که باید پوشت سر انعطاف پذیری کافی برای این کار را داشته باشد. همچنین هرچقدر پوست سر شل تر باشد، کاشت فولیکول‌های جدید در آن آسانتر است. اگر پوست سر شما بسیار سفت است، احتمالا عمل پیوند مو برای شما مناسب نیست.

عدم ابتلا به بیماری و آلوپسی سر

آلوپسی-سر 

اگر پوست سر شما بیماری داشته باشد، بنابراین ممکن است انجام عمل پیوند مو تنها هدر دادن پول و وقت شما محسوب شود.  مردانی که به آلوپسی پراکنده ( بدون اگوی ریزشی) مبتلا هستند نباید عمل کاشت مو را انجام دهند. ناحیه اهدای مو نیز در این افراد سالم نیست و بنابراین فولیکول‌های انتقال داده شده، ماندگاری نخواهند داشت.

انواع راه‌های کاشت و پرپشت کردن مو


روش‌های درمانی برای پیوند مو عبارتند از:

FIT روشی بسیار پرکاربرد برای کاشت مو است. این تکنیک برای بیمارانی مناسب است که مایلند موهای خود را کوتاه نگه دارند. در این روش فولیکول‌های مو به صورت ایزوله و تکی از ناحیه اهدا کننده برداشته شده و سپس در ناحیه هدف کاشته می‌شوند. کل پروسه درمانی ممکن است تا ده ساعت طول بکشد. در نظر داشته باشید که در هر دو روش FIT و FUE   فولیکول‌های مو به صورت تکی برداشته می‌شوند اما ابزار استخراج فولیکول در این دو روش متفاوت است. برای رسیدن به بهترین نتایج می‌توان این دو روش را با هم ترکیب کرد .

در روش FUE هر یک از فولیکول‌های مو از ناحیه اهدا کننده (سر یا جای دیگر در بدن مانند پاها)  استخراج می‌شوند و نیازی برداشتن فلپی از بافت پوستی نیست. در این روش هیچ جای زخمی در پشت سر ایجاد نمی شود و پروسه درمانی نیز بسیار سریع تر است. جلسه درمانی در حدود 8 ساعت طول می‌کشد و دوره بهبودی نیز تنها چند روز است. تنه تفاوت بین روش‌های FIT و FUE ابزار مورد استفاده برای ایزوله کردن فولیکول مو است. برای رسیدن به بهترین نتایج ممکنف می‌توان این دو تکنیک را با یکدیگر ترکیب کرد.

FUT روشی دیگری برای کاشت مو است که نسبتا قدیمی محسوب می‌شود. در این روش قسمتی از پوست پشت سر برداشته شده و با استفاده از آن، تعداد بسیار زیادی فولیکول مو تهیه می‌شود و این فولیکول‌ها در نواحی که دچار طاسی شده اند کاشته می‌شوند.

می توان از ترکیبی از روش‌های FIT و FUT برای پیوند مو استفاده کرد. این روش برای بیمارانی به کار می‌رود که میزان ریزش مو و طاسی آنها بسیار شدید است. با استفاده همزمان از تکنیکهای FIT و FUT می‌توان تعداد بسیار بیشتری گرافت مو را پیوند زد. می‌توان این کار را در یک جلسه و تحت بیحسی موضعی انجام داد.

کاشت موی ریش و سبیل

اهیرا هر روز به تعداد مردانی که می‌خواهند عمل کاشت ریش و سبیل انجام دهند افزوده می‌شود. افرادی که موهای ریش  انها بسیار کم است و یا صورت انها هیچ  مویی ندارد،  می‌خواهند که موهای ریش یا سیبل خود را مجددا بازیابی کنند.  علت ربزش موهای صورت می‌تواند عفونت پوستی، بیماری، عوامل زنتیکی یا زخم شدن پوست باشد. برای انجام این کار می‌توان از تکنیک‌های FIT و FUT استفاده کرد.

کاشت ابرو

داشتن ابروهای پرپشت و طبیعی قطعا یکی از عناصر زیبایی صورت است. بسیاری افراد  برای داشتن ابروان طبیعی، اقدام به کاشت ابرو می‌کنند.  ممکن است ابروها بر اثر اصلاح زیاد، نازک و کم پشت شده باشند، سوخته شده باشد، دچاز زخم شده و یا به صورت ژنتیکی کم پشت و نازک باشند. کاشت ابرو را می‌توان هم با روش FIT  و هم FUT انجام داد. این روش تحت بی حسی موضعی انجام می‌شود و بعد از انجام جراحی هیچ جای زخمی برجا نمی ماند. دوره بهبودی بسیار سریع است و نتایج جراحی، دائمی هستند.

پایین اوردن رستن گاه مو

پایین آوردن رستن گاه مو یا کوچک کردن پیشانی برای مردان یا زنانی انجام می‌شود که خط رویش موی آنها بسیار بالا است  و در نتیجه پیشانی آنها بیش از حد بلند شده است. در این روش در قسمت جلوب رستن گاه مو و در صورت نیاز در ناحیه گیجگاهی، برش‌هایی ایجاد می‌شود و سپس بافت پوست سر کسیده شده تا رستن گاه مو پایین بیاید. امکان آن وجود دارد که مقداری از پوست پیشانی (در حدود 2 سانتی متر) برداشته شود.

مانند هر عمل زیبایی دیگری، این عمل را می‌توان با برخی جراحی‌های دیگر مانند لیفت ابرو ترکیب کرد تا بتوان به نتایج بهتری دست پیدا کرد. این جراحی در حدود دو ساعت طول می‌کشد و لازم است که بیمار، شب را در بیمارستان بستری باشد.

بهبودی


بهبودی

در صورتی که مادهآرام بخش به شما زده شده است لازم است که شخص دیگریب شما را تا خانه برساند. تاثیر آرام بخش ممکن است تا 24 ساعت در بدن شما بماند.  اغلب بیماران ظرف سه روز می‌توانند به محل کار خود بازگردند. معمولا بازگشت به محل کار بعد از جراحی FUT سریع تر ایت و چون موهای سر شما تراشیده نشده اند، مشخص نیست که شما جراحی پیوند مو انجام داده اید.

 ظرف 14 روز بعدی شما باید بسیار مراقب موهای کاشته شده باشید چرا که گرافت‌های تازه کاشته شده در سر، چندان در جای خود ثابت و محکم نیستند.  بعد از گذشت 14 روز شما می‌توانید دوباره مانند قبل موهای خود را بشویید و شانه کنید یا هر کار دیگری را مثل گذشته انجام دهید. اغلب پزشکان توصیه می‌کنند که برای کاهش خطر به جا ماندن زخم، تا یک ماه از ورزش کردن خودداری کنید.

 • بعد از گذشت چند روز، می‌توان هر گونه پانسمان را برداشت و شما می‌توانید موهای خود را به آرامی بشویید.
 • بعد از یک هفته: می‌توان هر گونه بخسه غیر قابل جذب را کشید.
 • بعد از چند هفته: موهای کاشته شده اغلب ریزش کرده و بعد از مدتی دوباره شروع به رشد می‌کنند.
 • بعد از شش ماه: موهای جدیدی در سر شما شروع به رشد کرده اند و کمک کم بر تعداد انها افزوده می‌شود.
 • بعد از 12 تا 18 ماه: نتایج کامل کاشت مو قابل مشاهده است.

عوارض جانبی احتمالی


عوارض-جانبی

بروز عوارض زیر بعد از کاشت مو شایع هستند:

 • احساس کشیده شدن پوست سر و تورم پوست سر تا چند روز.
 • ریزش پوسته و لخته‌ی خون خشک شده از محل‌های کاشت مو.
 • تشکیل جای زخم که به مرور محو می‌شود و تنها رد صورتی نمایان است که موها بسیار کوتاه شده باشند.

عمل کاشت مو اصولا عملی ایمن استاما همانطور که می‌دانید هر عمل جراحی با خطراتی همراه است. برخی از خطرات احتمالی کاشت مو عبارتند از:

 • خونریزی شدید
 • عفونت
 • واکنش آلرژیک به ماده بیحس کننده

جراح شما باید بتواند در صورت بروز این عوارض، آنها را به خوبی درمان کند. همچنین احتمال آن وجود دارد که پیوند مو موفقیت آمیز نباشد و فولیکول کاشته شده از دست برود. جراح با توجه به وضعیت شما به شما توضیح خواهد داد که ریسک بروز چنین عوارضی برای شما تا چه حد است و رد صورت بروز این عوارض چگونه باید آن‌ها را درمان کرد. در صورتی که شما دچار یزش مو با الگوی مردانه یا زنانه شده اید، احتمال آن وجود دارد که موهای شما در ناحیه ای که کم پشت شده و کاشت مو انجام شده، همچنان نازک شده و ریزش داشته باشند. بنابراین طرح کاشت مو باید به نحوی ریخته شود که پوشش  موها و زیبایی آنها بعد از ریزش یا کم پشت شدن موهای قبلی همچنان حفظ شود.

در برخی از موارد ممکن است بیمار به نتایج دلخواه خود نرسد و بخواهد که کاشت مو را مجدا انجام دهد.

هزینه کاشت مو چقدر است؟


عوامل زیادی در هزینه نهایی کاشت مو تاثیر دارند از جمله انتخاب کلینیک کاشت مو، مهارت و تجربه جراح شما، تعداد گرافت‌های کاشته شده،  تعداد جلسات کاشت مو، تکنیک جراحی و برخی عوامل دیگر.  با بالا رفتن تعداد گرافت‌های کاشته شده، هزینه‌ی میانگین به ازای هر گرافت کاهش پیدا می‌کند. این درست مانند تخفیف به هنگام انجام خریدهای عمده است.

علاوه بر این، نوع و جنس موی شما در هزینه‌ی کاشت مو اثر دارد چرا که حالت موها (فردار، وزدار، صاف)، کیفیت مو (ضخامت موها) و رنگ مو در میزان گرافت‌های مورد نیاز تاثیر گذار است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *