کاشت موی ترکیبی تکنیکی جدید در کاشت مو با ادغام دو روش

کاشت موچندین نشانه‌های بالینی  وجود دارد که می‌توان روش‌های FUT و  FUE را در یک عمل جراحی یکسان باهم ترکیب کرد. گاهی اوقات بسته به دسترسی اهداکننده،ترکیبی از دو نوع برداشت از اهداکننده یا دو نوع ناحیه اهداکننده ممکن است مورد نیاز باشد تا حداکثر تعداد موها برای پیوند بدست آید. به عنوان مثال روش نواری FUT می‌تواند با روش برداشت مو از پوست سر یا ریش FUE ادغام شود. هر روش برداشت مو از اهداکننده و ناحیه مورد نظر بر اساس مزایای آن انتخاب می‌شود، مانند یک نوار باریک، چون این نوار می‌تواند بالاترین تعداد پیوند‌های قوی را فراهم کند، یا برداشت از ریش چون می‌تواند موهای اضافه را که ضخیم هستند برای پیوند فراهم کرده و به عنوان حجم دهنده بکار گرفته شوند.

تکنیک‌های ترکیبی FUE + FUT توانایی فراهم کردن بیشترین تعداد موهای اهدایی را بطور همزمان دارد. این یک تکنیک با ارزش بخصوص برای بیمارانی است که که منبع اهداکننده موی محدودی دارند. در برخی از بیمارانی که منبع موی اهداکننده محدودی دارند، مواردی که نیاز است نتیجه گرافت به حداکثر مقدار برسد و منبع اهدا کننده نیز نیاز است که برای آینده حفظ شود، بهترین روش این است که جراحی برداشت موی  FUT با تکنیک برداشت FUE ترکیب شود، تا مزایای هر دو روش بکار گرفته شود.

برای اطلاعات بیشتر و بهره گیری از روش فوق از طریق شماره های زیر با   ما تماس حاصل فرمایید.

روش کاشت موی ترکیبی FUE + FUT چیست؟


این روش ترکیبی از روش های FUE و FUT با هم است:

fut

FUT

کاشت واحد فولیکولی

FUT یک روش بسیار پیچیده است که قوی‌ترین و دائمی‌ترین گرافت یا پیوند را از ناحیه اهداکننده فراهم می کند، در حالی که کمترین جای زخم را نیز از خود بجا می‌گذارد. FUT یا FUSS براساس برداشت یک نوار پوستی از پشت سر است که از شلی پوست استفاده می کند. ناحیه اهداکننده با بخیه بسته شده و پس از بهبودی، یک جای زخم باریک در پشت سر باقی‌ می‌ماند،  که عمدتاً بیش از حد روی آن تاکید می‌شود. این نوار پوستی به قطعات کوچک تقسیم شده و سپس توسط تیم با تجربه‌ای از تکنسین‌ها گرافت‌ها و پیوندهای جدا ‌می‌شود.  FUSS یک روش مشکل و پیچیده است. این روش نیاز به مهارت در برداشتن نوار پوستی دارد، بدون اینکه روی فولیکول‌های مو در لبه زخم برش عرضی زده شود، و زخم به شکلی بسته شود که کمترین جای زخم را از خود بجا بگذارد. این روش برش گرافت به سال‌ها آموزش گسترده نیاز دارد تا در انجام آن خبره شوند. یک تیم جراحی برای انجام روش  FUSS، به تعداد زیادی تکنسین‌های کاملاً آموزش دیده نیاز دارند.

مزایای روش FUT

مزایای روش FUT عبارت اند از :

·        این روش قوی‌ترین و دائمی‌ترین گرافت را در ناحیه اهداکننده فراهم می کند.

·        FUT نسبت به روش FUE معمولاً موهای بیشتری را در یک زمان فراهم می‌کند

·         میزان برش عرضی فولیکول مو (موهای هدر رفته)در این روش ممکن است  خیلی کمتر از روش FUE باشد.

·        این روش در کاشت موهایی که ممکن است انجام آن مشکل باشد مانند موهای ضخیم، موهای زبر و خشن و موهای بسیار نازک، مؤثر است.

·        در این روش دیگر قسمت‌های ناحیه اهداکننده را برای جلسات آینده دست نخورده باقی می‌گذارد، بنابراین نسبت به روش FUE به تنهایی، در چندین جلسه موهای قابل توجه بیشتری را برای کاشت فراهم می‌کند.

·        جای زخم باقی مانده در پرحجم‌ترین بخش ناحیه اهداکننده برجا می‌ماند و از این رو به خوبی مخفی می‌شود.

·        این روش ممکن است بدون تراشیدن موهای ناحیه اهداکننده انجام شود

·        در این روش زخم باز در ناحیه اهداکننده وجود ندارد، بنابراین فرد به سرعت بهبود می‌یابد.

FUE

FUE

FUE یک تکنیک برداشت گرافت است که در پانزده سال اخیر عمومیت پیدا کرده است. هر واحد فولیکولی مو منحصراً با استفاده از یک لوله فلزی تیز به نام پانچ جدا می‌شود. پانچ می‌تواند بچرخد و بطور دستی یا با نصب آن روی یک دستگاه اتوماتیک، روی سطح پوست حرکت کند؛ روش دوم استخراج گرافت را آسان‌تر می‌کند.

مزایای روش FUE

این تکنیک به این امید ارائه شد که از ایجاد زخم خطی در روش FUT جلوگیری شود و یک روش استخراج گرافت بدون زخم را فراهم کند.در واقع ، روش FUE با عنوان روش بدون زخم در مقابل روش FUT توسط کلینیک‌ها تبلیغ می‌شود. با این وجود، محل استخراج گرافت پس از بهبودی ، زخم‌های کوچکی را برجا می‌گذارد که در معاینه نزدیک به شکل نقاط سفید رنگ یا نقاطی بدون مو دیده می‌شود. گرچه این موضوع صحت ندارد که روش  FUE یک روش بدون جای زخم است، جای زخم می‌تواند هنگامی که با تکنیک خوبی انجام شود، روی  پوست سری که بسیار پرمو است، تقریباً غیر قابل مشاهده باشد. چالش اصلی هنگام عمل FUE ، جلوگیری از آسیب‌های جدی به فولیکول‌های مو توسط پانچ است، که  به آن میزان برش عرضی فولیکول یا FTR گفته می‌شود. گرچه FTR در کلینیک‌های غیرحرفه ای نادیده گرفته می‌شود، اما در مجامع علمی این موضوع اهمیت بالایی دارد. هنگامی که جراح تجربه کافی نداشته باشد، برش عرضی فولیکول مقدار قابل توجهی افزایش می‌یابد. برای کاهش این مشکل، تمرین‌ بسیار زیادی لازم است تا به سطح قابل قبولی دست یابند.

چه زمانی روش کاشت FUE و FUT باهم بکار گرفته می‌شود؟


روش کاشت FUE و FUT

در برخی موقعیت‌ها ممکن است استفاده از ترکیب دو روش کاشت موی FUT  و FUE گزینه خوبی باشد. این موقعیت‌ها عبارتند از:

  • هنگامی که تعداد زیادی از گرافت مانند 5000 گرافت مورد نیاز باشد. ترکیب این دو تکنیک می‌تواند تعداد بالایی از گرافت را فراهم کند، و با این روش فشار کمتری نسبت به محدود کردن عمل تنها به یک تکنیک،  بر ناحیه اهداکننده وارد می‌شود.
  • هنگامی که به دلیل جراحی‌های قبلی مو یا الگوی ریزش موی پیشرفته ، ناحیه اهداکننده بسیار محدود است، برای داشتن تعداد گرافت‌های کافی از ترکیب این دو روش استفاده می‌شود.
  • هنگامی که هدف این است که جای زخم کاشت موی FUT نامناسبی که قبلاً انجام شده را بهبود داده، و همزمان گرافت برای کاشت مو برداشت شود.

روش کاشت موی FUT+ FUE


ادغام دو روش FUE و FUT با این هدف انجام می‌شود که تعداد موهای اهدایی را تا 500 – 1000 عدد بالاتر ببرد. این روش شامل مراحل زیر است:

هنگامی که برش‌های روش FUT ایجاد می‌شود

بلافاصله بعد یا بطور همزمان، گرافت‌های بیشتر مو با روش FUE  در قسمت‌های بالا یا پایین برش ناحیه اهداکننده، بدست می‌آید. این ناحیه در پشت سر تراشیده می‌شود و برای انجام این دو روش به دو قسمت تقسیم می‌شود.

ناحیه ایده‌آل برای روش FUE باید در راستای ناحیه اهداکننده و پایین استخوان پس سری باشد

در بیماران جوان، ناحیه نزدیک به پشت سر بکار گرفته می‌شود.موهای بدن نیز می‌تواند برای این روش اضافه شود، و تمامی این عمل در کمتر از یک جلسه که  8 تا 10 ساعت طول می‌کشد، انجام می‌شود.این واقعیت که روش FUT می‌تواند حداکثر تعداد گرافت‌های مو را که در حجم کمتر موها مفید است فراهم کند،  برخی از موانع مهم برای متقاضیان ایده‌آل را رفع می‌کند، مانند قابلیت انعطاف پوست سر، چون 2 سانتی متر از پوست سر کم می‌شود،  یک فاکتور مهم است، و اینکه انتهای این زخم بسته و بخیه زده می‌شود، به قابلیت انعطاف پذیری بالای پوست سر نیاز دارد تا که روند درمان بدون اینکه پوست سر بیش از حد کشش داشته و ناراحتی طولانی در دوران بهبودی داشته باشد تمام شود.

ایجاد بافت‌های جای زخم و کلوئید نیز یک خطر بالقوه است :

مسئله دیگر مربوط به جای زخم است، مهم نیست که جراح چقدر کارآمد باشد، گاهی اوقات نوع پوست و مراقبت‌های کم پس از درمان می‌تواند منجر به ایجاد جای زخم شود که به عنوان یک خطر بالقوه چاره ناپذیر است. یا اینکه بیمار از قبل جای زخم از عمل HT دارد. در مقابل، روش FUE عوارض بالقوه جای زخم و انعطاف‌پذیری پوست سر را ندارد.

روش کاشت FUE شامل موارد زیر است


فوراً پس از جراحی جای زخم کوچکی ایجاد می‌شود. با این وجود، یکی از عوارض بالقوه این روش این است که یک روش وقت‌گیر است که ممکن است به بیش از یک جلسه درمانی نیاز داشته باشد و بنابراین به هزینه کاشت مو افزوده می‌شود که در مقایسه با روش FUT بیشتر است. هدف روش ترکیبی این است که در یک جلسه درمانی کامل شود.

 

متقاضی مناسب برای روش کاشت موی ترکیبی FUE +FUT


روش کاشت موی ترکیبی FUE +FUT

نتیجه پس از کاشت موی ترکیبی FUE +FU  /     حداکثر ناحیه تحت پوشش کاشت مو با حجم بالا    /        قبل از درمان

  • بیمارانی که ناحیه اهداکننده مناسبی دارند و مقدار کاشت گرافت بسیار زیادی را در یک جلسه (مگا یا گیگا پیوند) میخواهند، 5000 گرافت یا بیشتر برای کاشت در یک جلسه برداشت می‌شود. این کار به برداشت حداکثر نوار پوست در روش FUT نیاز دارد، در حالی که پهنای نوار برداشته شده اهمیت دارد، پارامتر‌های امنیت نیز حفظ می‌شود، زیرا میزان گرافت‌ها می‌تواند از طریق روش FUE نیز برداشت شود. با استفاده از این روش، نیمی از کل گرافت می‌تواند از طریق جراحی نواری FUT و نیمی دیگر از طریق تکنیک FUE برداشته شود. این کار تعداد زیادی گرافت را فراهم می‌کند، اما تعادل مناسب بین ترکیب برداشت FUT و FUE حفظ می‌شود.
  • بیمارانی که تمایل دارند که به سادگی تعداد خاصی از گرافت‌ها را مانند 2500 گرافت، برداشت کنند، اما نمی‌خواهیم که با چیزی که تنها توسط روش نواری FUT می‌تواند برداشت شود، محدود شویم. با این روش می‌توان یک نوار محدود در روش FUT با توجه به پهنای نوار برداشت کنیم، که باعث کاهش فشار بستن زخم و یک خط باریک جای زخم می‌شود و با روش بستن تریکوفیت پوشانده می‌شود. به عنوان مثال: استفاده از یک نوار پوست با پهنا و طول مناسب که تنها 1800 گرافت از آن برداشت شود، و حدود 700 گرافت نیز با استفاده از روش FUE بدست ‌می‌آید. این گرافت‌ها با یک روش متعادل برداشت می‌شود که  ناحیه اهداکننده برای آینده حفظ شود.
  • بیمارانی که منبع اهداکننده محدود و ناحیه دریافت کننده بزرگی دارند، که حداکثر تعداد گرافت برای برداشت مورد نیاز است تا بهترین نتیجه زیبایی بدست آید، در حالی که از ناحیه اهداکننده بیش از حد برداشت نشود.

چه زمانی ادغام روش FUT و FUE بهترین نتایج را بدست ‌می‌آورد؟


ادغام روش FUT و FUE

روش کاشت موی  FUT  وFUE

ترجمه عکس از پایین به بالا:

عکس سمت راست : برداشت نوار پوستی/ تقسیم نوار به قطعات کوچک/ برداشت گرافت  / کاشت گرافت

عکس سمت چپ   :  برش پانچ در اطراف فولیکول مو/ استخراج واحد فولیکولی/ نوشته عکس واضح نیست/ کاشت گرافت

برای انجام عمل ترکیبی FUT  و FUE ، جنبه‌های خاصی وجود دارد که نیاز است در نظر گرفته شود. در زیر برخی از مواردی که جراحان می توانند تکنیک ترکیبی برای کسب بهترین نتیجه را اعمال کنند، بیان شده است:

ناحیه اهداکننده محدود برای نیاز کاشت

ثابت شده که تکنیک ترکیبی زمانی مؤثر است که بیماران ناحیه اهداکننده محدود دارند و ناحیه دریافت کننده به تعداد گرافت بیشتری نیاز دارد. در این مورد، برای داشتن نتایج زیبایی بهتر بدون کاهش ناحیه اهداکننده، روش ترکیبی  FUT  + FUE اعمال می‌شود.

برای جلسات مگا یا گیگا

بیمارانی که ناحیه اهداکننده مناسب و سالمی دارند، و به دنبال جلسات مگا یا گیگا شامل 5000 واحد فولیکولی در یک جلسه هستند، متقاضیان مناسبی برای روش ترکیبی در نظر گرفته می‌شوند.  با این کار ، تعداد زیادی از گرافت از این ناحیه مطمئن برداشت می‌شود. مابقی گرافت‌های مورد نیاز از طریق روش FUE برداشت می‌شود.

به منظور کاهش جای زخم

در بیمارانی که درباره جای زخم باقی مانده از FUT بسیار نگران هستند، اما درجه طاسی آنها زیاد است، روش ترکیبی یک راه مؤثر برای داشتن حداکثر نتیجه با حداقل جای زخم است. در این مورد، جراحان می‌توانند طول و همچنین عرض نوار پوستی را کاهش داده تا تنها تعداد خاصی از گرافت را از کل گرافت‌های مورد نیاز برداشت کنند. گرافت‌های باقی مانده با استفاده از تکنیک FUE برداشت می‌شود. اینکار ناحیه اهداکننده با حداقل جای زخم حفظ می‌کند.

نتیجه روش ترکیب کاشت مو چیست؟


کاشت مو حدود 3 تا 5 ساعت طول می‌کشد ، و تحت بی‌حسی موضعی انجام شده و کاملاً بدون درد و عوارض است. موهای از دست رفته با رشد موهای طبیعی ترمیم شده و به مراقبت‌های بیش از حد با شامپو زدن، شانه زدن یا کوتاهی نیاز ندارد. موهای جدید هرگز نمی‌ریزد. رشد تدریجی موها ، در حدود سه ماه چهره را کاملاً تغییر می‌دهد. برگشت به فعالیت‌های روزانه فوراً پس از جراحی امکان‌پذیر است. برای اطلاعات بیشتر درباره ی جزییات  و اطلاعات بیشتردر مورد عمل کاشت موی ترکیبی با پزشک مربوطه تماس حاصل نمایید

هزینه‌های کاشت موی ترکیبی


هزینه  کاشت مو و بخصوص کاشت موی ترکیبی به عوامل متفاوتی بستگی دارد و بسته به نوع بیمار متغیر است .برای اطلاع از جزییات با پزشک مورد نظر تماس حاصل نمایید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *