کاشت ریش و سبیل برای پرپشت کردن و رفع کم مویی صورت مردان

کاشت ریش و سبیل برای پرپشت کردن و رفع کم مویی صورت مردان

ریش پرپشت نشانه مردانگی و بلوغ است اما درصد قابل‌توجهی از آقایان، موهای ریش و سبیلشان کامل رشد نمی‌کند. تقریبا نیمی از مردان تلاش می‌کنند تا موهای صورت و خط ریش خود را که به دلایل مختلف ازجمله ژنتیک، آسیب، سوختگی یا روش‌های پاکسازی دچار مشکل شده را پرپشت ‌کنند. کاشت مو روش درمانی است که راه حل این مشکل را ارائه می‌کند.کاشت ریش و سبیل یکی از موثرترین روش‌های جراحی است که با افزایش تراکم و پرپشت کردن موهای صورت به داشتن ریش و سبیل پر و خوش فرم کمک می‌کند. جراحی کاشت موی ریش و سبیل موجب تغییر شکل کامل صورت شده و ظاهر فرد را خوش فرم، بی‌نقص و مرتب می‌کند.

کاشت موی صورت یک روش جراحی است که مشکل کم‌پشتی و ریزش موهای برخی از نواحی صورت را برطرف می‌کند. تمرکز این جراحی عمدتا روی موهای 1 یا چند ناحیه از صورت ازجمله سبیل، ریش، ریش بزی، خط ریش، گونه و ابروها می‌باشد.کاشت ریش، سبیل و خط ریش اغلب به‌منظور ایجاد یک ظاهر مردانه انجام می‌شوند اما برخی موارد ممکن است جهت پوشاندن آکنه، جای سوختگی و اسکارهای ناشی از تصادفات انجام ‌شود.در این روش همانند کاشت موی طبیعی، موهای اهداکننده از پشت و کناره‌های پوست سر  یا نواحی دیگر بدن، بسته به سازگاری بهتر موها، استخراج می‌شوند.

شما عزیزان می‌توانید برای انجام انواع روش‌های کاشت موی سر و صورت با پزشک مشورت کنید.

 کاشت موی صورت چیست؟


کاشت موی صورت چیست؟

هدف از جراحی کاشت موی صورت، تغییر یا جابجایی فولیکول‌های مو از پوست سر به قسمت‌هایی از صورت است که ممکن است ضخامت و تراکم خود را از دست داده‌باشند.

در طول این روش، فولیکول‌های مو از انتهایی‌ترین قسمت پوست سر استخراج شده و به نواحی مشخص شده صورت که ممکن است درمقایسه با سایر قسمت‌های صورت کم‌پشت‌تر باشند کاشت می‌شوند. خوشبختانه پزشکان تاکنون هزاران جراحی کاشت موی صورت را با موفقیت انجام داده‌اند.

متقاضی کاشت ریش 


کاشت ریش برای افرادی مناسب است که:

 • موهای ریش آن‌ها رشد نمی‌کند.
 • ریش آن‌ها دچار ریزش سکه‌ای یا ناهماهنگ شده و تمایل دارند موهای صورت خود را پرپشت و متراکم کنند.
 • تراکم و زیبایی ظاهر موهای صورت خود را به‌دلیل سوختگی یا جراحات از دست دادند و دوست دارند عیوب صورت را بپوشانند.
 • تمایل دارند حالت و مدل ریش خود را تغییر دهند.
 • دوست دارند با افزایش میزان ریش، ظاهر صورت خود را بهبود بخشند.

اهداف کاشت ریش


هدف از کاشت ریش عبارتند از:

 • بازیابی ضخامت و تراکم ریش‌هایی که مادرزادی کم پشت بوده و یا دچار ریزش سکه‌ای شدند و یا ریش‌هایی که به‌دلیل آسیب و بیماری تراکم خود را از دست دادند.
 • بهبود زیبایی ظاهر ریش با افزایش تراکم و تغییر شکل ریش
 • بهبود زیبایی صورت و ایجاد یک چهره کاملا مردانه و بالغ

مقدمات قبل از جراحی


کاشت ریش همانند کاشت مو مستلزم رعایت برخی دستورالعمل‌های مهم قبل از جراحی است. در این قسمت فهرستی از نکات رایجی را آماده کردیم که تقریبا هر بیماری باید قبل از عمل کاشت موی صورت آن‌ها را رعایت کند:

 • عدم مصرف داروهای ضدالتهابی، آسپرین و سایر داروهای رقیق کننده خون
 • اجتناب از کشیدن سیگار و نوشیدن قبل از جراحی. هر دو مورد فوق ممکن است موجب افزایش خونریزی شده و در روند بهبود مداخله ایجاد نمایند.
 • عدم نوشیدن مایعات حاوی کافئین در روز جراحی

انواع راه‌های کاشت موی صورت


جراحی کاشت ریش از طریق 2 روش قابل اجرا است:

 • کاشت واحد فولیکولی (FUT) یا روش نواری: در طول این روش، برای ایجاد صدها گرافت کوچک و کاشت آن‌ها در نواحی بدون مو در صورت، یک قسمت کوچک نواری شکل از پوست پس سر برداشته می‌شود.

استخراج واحد فولیکولی (FUE): در روش FUE با کمک ابزارهای پانچ بسیار کوچک واحدهای فولیکولی به‌صورت مجزا از پوست سر استخراج می‌شوند

روش کاشت ریش


جراحی کاشت موی ریش به‌صورت سرپایی و تحت بیهوشی موضعی صورت می‌گیرد. این جراحی بسته به تعداد موهای مورد نیاز برای کاشت عموما 2 تا 5 ساعت طول می‌کشد. مراحل جراحی شامل:

 • آماده‌سازی ناحیه اهداکننده: در ابتدا جراح برای این‌که واحدهای فولیکولی را راحت استخراج کند موهای ناحیه اهداکننده را کوتاه و سپس ضدعفونی می‌کند.
 • انجام بیهوشی: برای این که فرایند جراحی بدون درد باشد ناحیه اهداکننده باید با داروی بیهوشی موضعی، بی‌حس ‌شود.
 • استخراج فولیکول‌های مو: بعد از بی‌حسی موضعی، بسته به تعداد موهای موردنیاز فولیکول‌های مو با روش FUE یا FUT از ناحیه اهداکننده برداشته می‌شوند.
 • آماده‌سازی گرافت‌ها برای پیوند: فولیکول‌های مو در سایز مورد دلخواه از گرافت‌ها استخراج شده و زیر میکروسکوپ‌های قوی برای کاشت آماده می‌شوند.
 • آماده‌سازی ناحیه دریافت‌کننده: درحالی‌که فولیکول‌ها برای کاشت آماده می‌شوند، ناحیه دریافت‌کننده – ریش- به‌صورت موضعی بی‌حس شده و با ابزار جراحی هلالی شکل کوچک برش‌های کوچک روی پوست ایجاد می‌شود.
 • کاشت فولیکول‌های مو: در نهایت کار، جراح با دقت زیاد و درنظرگرفتن تراکم، پرپشتی و مدل ریش درخواستی بیمار عمل پیوند مو را انجام می‌دهد.

نتایج


نتایج

نتایج نهایی کاشت ریش معمولا 8 تا 12 ماه بعد از جراحی مشخص می‌شود. فولیکول‌ها بعد از کاشت  به رشد همیشگی خود ادامه می‌دهند. موهای کاشته شده در صورت را همانند موهای سایر قسمت‌های صورت می‌توان کوتاه و مرتب نمود. از آن‌جایی که نتایج ممکن است در هر فردی متفاوت باشد بنابراین هیچ تضمین مطلقی برای کاشت موی صورت وجود ندارد.

هزینه کاشت ریش چقدر است؟


هزینه جراحی کاشت ریش و سبیل به عوامل متعددی بستگی دارد. هزینه پیوند موی صورت ارزان نیست و مبلغ آن به میزان موهای کاشته شده و همچنین محل انجام جراحی بستگی دارد. به‌طور کل مبلغ جراحی کاشت ریش و سبیل بیشتر به تعداد موهای موردنیاز برای پوشاندن ناحیه تحت درمان بستگی دارد

سوالات متداول 


برخی از سوالات رایج درباره کاشت ریش و سبیل طبیعی عبارت اند از:

چه انتظاری می‌توان از فرایند  کاشت موی صورت داشت؟

قبل از شروع جراحی، بی‌حسی موضعی انجام شده و به بیمار داروی خوراکی آرامش‌بخش تجویز می‌شود. مدت زمان جراحی به اهداف زیبایی موردنظر بیمار بستگی داشته و ممکن است 2 تا 5 ساعت به طول انجامد.

چند روز اول بعد از جراحی در نزدیکی ناحیه درمان مقداری پوسته انباشته خواهد شد. پزشکان به بیمارانی که عمل پیوند موی صورت را انجام دادند توصیه می‌کنند حداقل تا 2 روز بعد از جراحی از انجام فعالیت‌های فیزیکی خودداری کنند. موهای کاشت شده ممکن است بعد از 4 هفته دچار ریزش شوند اما بعد از 3 تا 4 ماه دوباره شروع به رشد خواهند کرد.

رشدموهای جدید به چه شکلی خواهد بود ؟

بعد از کاشت موی صورت، موهای جدید همانند موهای معمولی رشد خواهند کرد به‌طوری که تشخیص موهای کاشت شده از موهای معمولی مشکل خواهد بود. نتایج حاصل از درمان همیشگی و طبیعی است و بیمار می‌تواند با افتخار ظاهر آراسته خود را نشان دهد.

چرا باید به جای موی سر از موی ریش استفاده نمود؟

در بیشتر جراحی‌های کاشت‌ مو، جراح مو را از پوست ناحیه پشت سر معروف به ناحیه اهداکننده استخراج کرده و به نقاط مدنظر پیوند می‌زند. موهای این نقطه از پوست سر در مقابل ریزش مقاوم بوده و معمولا تحمل کافی برای کاشت را دارند.

البته میزان مو در ناحیه اهداکننده برای همه بیماران کافی نیست و برخی ممکن است در این منطقه هیچ مویی نداشته باشند. در چنین شرایطی، موهای نواحی دست، پاها و قفسه‌سینه جایگزین مناسبی برای کاشت خواهند بود.

لازم به ذکر است که همه بیماران در این نواحی موهای کافی ندارند. در این مورد نیز موهای صورت باید از نواحی دیگر پوست سر استخراج شود.

کاشت ریش و سبیل در بیمارانی که الگوی ریزش موی مردانه دارند موثر خواهد بود و در درمان سایر انواع آلوپسی نتیجه‌بخش نخواهد بود. این روش درمانی برای بیماران مبتلا به آلوپسی یونیورسال که هیچ مویی در کل بدن ندارند مناسب نیست.

عوارض جانبی این روش چیست؟

 خطرات کاشت موی ریش و سبیل عبارتند از:

 • کبودی
 • تورم
 • قرمزی
 • حساسیت و درد در نقاط اهداکننده و دریافت‌کننده
 • عفونت
 • اسکار
 • رویش مو به داخل پوست

این روش برای چه کسانی مناسب نیست؟

درصورت نازک بودن موهای سر شاید بیمار مجبور باشد از جراحی کاشت موی صورت اجتناب نماید چون در اینصورت موهای استخراج شده از ناحیه اهداکننده ممکن است عمرطولانی نداشته و بیمار مجبور باشد در آینده برای برطرف کردن نازکی موی سر یا طاسی مدل مردانه جراحی پیوند مو را انجام دهد. برخی مواقع رنگ موهای ریش مردان با رنگ موهای سرشان متفاوت است. کاشت موهای ریش به سر در چنین شرایطی موجب می‌شود تفاوت رنگ نمایان شده و به همین دلیل چنین روشی برای کاشت مو توصیه نمی‌شود.

نکته مهم این است که ویژگی‌های فیزیکی موهای ریش صورت تغییر نمی‌کند و خود را با موهای ناحیه دریافت‌کننده سازگار نمی‌کند. این بدین معناست که موهای ریش بعد از پیوند نرم‌تر، نازک‌تر و بلندتر نخواهد شد. این ویژگی‌ها حتی با گذشت زمان نیز تغییر نخواهند کرد.

بازگشت به کار بعد از کاشت ریش

روز بعد از جراحی بیمار می‌تواند به محل کار خود بازگشته و خیلی سریع موهای جدید چهره خود را به همه نشان دهد. 2 تا 4 هفته بعد از جراحی، موها شروع به ریختن می‌کنند که این ریزش بخشی از روند بهبود است. فولیکول موها کاملا سالم بوده و ظرف چند ماه موهای جدید دقیقا شبیه موهای سایر قسمت‌های دیگر صورت شروع به رشد خواهد کرد.

جراحی چقدر طول می‌کشد؟

جراحی کاشت ریش و سبیل تقریبا 3 تا 4 ساعت طول می‌کشد.

بستری شدن در بیمارستان چقدر طول می‌کشد؟

در این نوع درمان نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست.

در چه مواردی باید به فکر کاشت ریش و سبیل بود؟

درصورت عدم رشد یا کم بودن موهای ریش و سبیل ، نارضایتی از ظاهر ریش و سبیل یا تمایل به پرپشت کردن موهای صورت، می‌توان گزینه کاشت موی صورت را انتخاب کرد.

پزشک چگونه بیماران را ارزیابی می‌کند؟

در طول معاینات پزشکی بهتر است انتظارات خود را با پزشک متخصص درمیان گذاشت.

آیا کاشت ریش و سبیل موجب درد و ناراحتی خواهد شد؟

روش درمانی بدون هیچ‌گونه درد و ناراحتی انجام  می‌شود..

آیا بعد از کاشت ریش و سبیل تورم و کبودی وجود خواهد داشت؟

بعد از جراحی هیچ کبودی وجود نخواهد داشت.

تاثیرات جراحی چقدر ادامه خواهد داشت ؟

فولیکول‌های کاشته شده بعد از جراحی به رشد خود ادامه خواهند داد. 4 تا 6 ماه بعد از کاشت، اگر برخی از نواحی سبیل همچنان کم‌پشت بودند جراحی کاشت دوباره انجام خواهد شد. جراحی کاشت سبیل یک عمل واقعی است و با وجود این‌ که مدت زمان آن کوتاه است اما برای پیشگیری از بروز پیامدهای ناخواسته باید توسط یک متخصص انجام شود.

بعد از فرایند چه انتظاراتی می‌توان داشت؟

بعد از جراحی هیچ اسکاری روی گردن یا روی بدن ایجاد نخواهد شد. بعد از کاشت مو در نقاط موردنظر، به‌دلیل نفوذ سوزن در پوست و لخته شدن خون ممکن است رنگ پوست قرمز‌شود. این حالت خوشبختانه با اولین استحمام برطرف می‌شود.

تغذیه بهتر موهای کاشت شده در ریش موجب افزایش جریان خون در نقاط کاشت شده و درنتیجه قرمزی کمتر پوست خواهد شد. سرخی کم‌رنگ معمولا ظرف 1 تا 2 هفته از بین خواهد رفت. بعد از دومین هفته، برخی از قسمت‌هایی ریش و سبیل که کاشت شدند دچار ریزش می‌شوند. این مرحله به “ریزش شوک” معروف است. 4 تا 8 ماه بعد از ریزش موقت، کل موهای ریخته شده مجددا رشد خواهند کرد. لازم به ذکر است که نتایج حاصل از کاشت موی ریش و سبیل طبیعی و همیشگی است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *