سوالات رایج درباره کاشت مو: هزینه، عوارض، ماندگاری و مراقبت کاشت

سوالات-رایج-درباره-کاشت-مو

کاشت مو یک روش سرپایی است که شامل انتقال فولیکول‌های مو از یک قسمت بدن که به ناحیه اهداکننده شناخته می‌شود، به ناحیه بی‌موی بدن که ناحیه پذیرنده نامیده می‌شود، می‌باشد. گرچه در گذشته کاشت مو برای درمان طاسی سکه‌ای مورد استفاده قرار می‌گرفته، آنها می‌توانند برای پر کردن زخم‌های ناشی از تصادف یا جراحی هم بکار روند. گاهی‌اوقات پیدا کردن جواب درست برای سؤالات شما کمی مشکل است، اما امروزه پزشکان سؤالات متداول منتخبی را که ممکن است در مورد روش کاشت مو داشته باشید، جمع‌آوری کرده‌اند.

اگر دچار ریزش شدید مو هستید، کاشت مو می‌تواند روش مناسبی برای کمک به شما باشد. ریزش مو برای هر فردی در یک دوره از زندگی رخ می‌دهد. درمان‌های متفاوت کاشت مو، برای مردان بسیار متداول‌تر است، اما این مسئله بدین معنی نیست که کاشت مو روش مؤثری برای زنانی که ریزش مو دارند، نیست. در طول جلسه مشاوره با یکی از متخصصین ریزش مو، پزشک به بررسی علت ریزش مو پرداخته و اگر روش کاشت مو برای شما مناسب باشد، آن را به شما توصیه می‌کند.

آیا از ریزش مو رنج می‌برید و به دنبال روش درمانی کاشت مو هستید اما دراین باره اطلاعات کافی ندارید. نگران نباشید، پاسخ‌های ارائه شده توسط پزشکان درخصوص کاشت مو در اینجا بیان شده است تا شک و تردید شما را برطرف کند.

علت ریزش مو چیست؟


علت-ریزش-مو-چیست

ریزش مو به دلیل عوامل مختلفی رخ می‌دهد که شامل:

  • الگوی طاسی مردانه (آلوپسی آندروژنیک) معمولاً به علت استعداد ژنتیکی و عدم تعادل هورمون مردانه تستسترون ایجاد می‌شود.
  • استرس: استرس‌های شدید جسمی و روحی می‌تواند بر چرخه رشد مو تاثیر گذاشته و باعث ریزش مو شود.
  • آسیب وارد شده به علت مدل مو یا محصولات مو: استفاده بیش از حد از محصولات مو مانند ژل مو، موس یا اسپری می‌تواند به فولیکول‌های مو آسیب زده و منجر به ریزش مو شود.
  • عوارض جانبی داروهای خاص
  • مشکلات پزشکی: مشکلات خاصی مانند اختلالات تیروئید می‌تواند منجر به ریزش مو شود.
  • تغذیه نامناسب: کمبود اساسی مواد مغذی می‌تواند فولیکول‌های مو را ضعیف کرده و حتی منجر به ریزش مو شود.

واحد فولیکولی چیست؟


یک واحد فولیکولی دسته‌های طبیعی ایجاد شده فولیکول‌های مو روی پوست سر است. واحد فولیکول شامل 1تا 4 مو و حتی بندرت 5 یا 6 مو است.

الگوی طاسی مردانه چیست؟


الگوی-طاسی-مردانه-چیست

الگوی طاسی مردانه که همچنین آلوپسی آندروژنیک نامیده می‌شود، که الگوی عقب رفتن خط رویش مو و کم‌پشت شدن موها در فرق سر است و علت آن استعداد ژنتیکی و هورمون ها می‌باشد. ترکیبی از عوامل هورمونی و تاثیرات هورمون مردانه DHT، باعث کوچک شدن فولیکول‌های مو و ضعیف شدن آنها شده و مانع رشد موهای جدید می‌شود. با گذشت زمان، موهای باقی‌مانده شروع به کم‌پشت شدن کرده و سرانجام می‌ریزند. این مسئله با عقب رفتن خط رویش مو شروع شده و به سمت بالا و پشت سر نیز کشیده می‌شود. موهای باقی‌مانده در کناره و اطراف در پشت سر الگویی مشخص شبیه به نعل اسب را تشکیل می‌دهند و از آن به عنوان ناحیه اهداکننده برای کاشت مو استفاده می‌شود چرا که در مقابل هورمون مردانه DHT  مقاوم است. پیشرفت الگوی طاسی مردانه بطور کلی  بر اساس مقیاس نوروود-همیلتون دسته‌بندی می‌شود، که به مراحل 1 تا 7 محدود می‌شود. الگوی طاسی مردانه دائمی است و می‌تواند با جراحی یا درمان‌های دارویی درمان شود.

 کاشت مو چگونه انجام می‌شود؟


کاشت-مو-چگونه-انجام-می‌شود

کاشت مو عموماً زمانی انجام می‌شود که بیمار تعداد موی اهدایی کافی و انتظارات واقعی از انجام این عمل داشته باشد. کاشت مو با با برداشت موهای مقاوم به DHT (هورمونی که مانع رشد موی سر می‌شود) از ناحیه پشت سر بیمار انجام شده و این موها در نواحی طاس سر کاشته شده و هر گرافت فولیکول موی کاشته شده، به عنوان موی جدید رشد می‌کند. این موهای کاشته شده،  به همان شیوه موهای قبلی فرد رشد کرده و برای مدت طولانی باقی می‌مانند، زیرا فولیکول‌های مو که از پشت سر گرفته شده‌اند، صرف‌نظر از اینکه در کجا کاشته شده‌اند، بطور ژنتیکی نسبت به طاسی مقاوم هستند.

آیا شما کاندیدای مناسبی برای جراحی کاشت مو هستید؟


کاندیدای کاشت مو باید ریزش موی قابل توجهی داشته باشد و موها در پشت و اطراف سر که عمدتاً به DHT (دی هیدروتستسترون) مقاوم هستند، رشد سالمی داشته باشند، تا به عنوان ناحیه اهداکننده که گرافت از آنجا گرفته می‌شود بکار رود. هم مردان و هم زنان برای این جراحی مناسب هستند.  مقدار ریزش مو با استفاده از مقیاس نوروود- همیلتون (برای مردان) یا مقیاس اودویگ (برای زنان) ارزیابی می‌شود. بیماران در مورد مزایا و محدودیت‌های جراحی کاشت و پیوند مو مشاوره دریافت می‌کنند.

تفاوت بین روش کاشت موی FUE و FUT چیست؟


 روش کاشت موی FUT (کاشت واحد فولیکولی) که به نام جراحی کاشت موی نواری نیز شناخته می شود و در آن موهای اهدایی (واحدهای فولیکولی) از پشت پوست سر به شکل یک نوار باریک و بلند گرفته می‌شود و سپس متعاقباً با استفاده از بزرگنمایی و استریو میکروسکوپ به واحد‌های فولیکولی جداگانه تقسیم می‌شود، در مقابل در روش کاشت موی FUE (استخراج واحد فولیکولی)، واحدهای فولیکولی یک به یک مستقیماً از پوست سر برداشته می‌شوند. آماده‌سازی ناحیه دریافت‌کننده و قرار دادن گرافت‌های واحد فولیکولی در آنجا برای هر دو روش FUE و FUT  یکسان است. روش FUT یک جای زخم خطی در ناحیه اهداکننده به جا می‌گذارد که می‌تواند با استفاده از مدل موی طبیعی مخفی شود، در مقابل، در روش FUE جای زخم‌های سفید گرد کوچکی در ناحیه اهدا کننده ایجاد می‌شود که با چشم غیر مسلح یا حتی زمانی که موهای بیمار بسیار کوتاه هم باشد، دیده نمی‌شوند. تکنیک FUE با دوره کوتاه بهبودی در مقابل تکنیک FUT کاشت مو، کم تهاجمی تر است.

موهای کاشته شده چند سال دوام دارد؟


موهای-کاشته-شده-چند-سال-دوام-دارد

فولیکول‌های مو که به ناحیه طاس مو پیوند زده می‌شوند، از ناحیه مطمئن اهداکننده که بطور ژنتیکی نسبت به طاس شدن مقاوم است، استخراج می‌شوند. در برخی مراحل زندگی در سال‌های آتی، موهای پشت یا اطراف سر ممکن است شروع به کم‌‌پشت شدن کند. موهای کاشته شده برای مدت زمان طولانی به رشد خود ادامه می‌دهند اما هنگامی که موهای باقی مانده در ناحیه اهداکننده دچار کم‌پشتی شود، آنها نیز کم‌پشت خواهند شد.

جراحی کاشت مو چقدر طول می‌کشد؟


کاشت مو یک جراحی یک روزه است که معمولاً  حداقل 3 تا 5 ساعت طول می‌کشد اما در برخی موارد ممکن است حداکثر تا ده ساعت نیز طول بکشد. برخی بیماران به بیش از یک جلسه درمان نیاز دارند. تمامی این مسائل به نوع روش کاشت و مقدار طاسی و ریزش مو بستگی دارد.

آیا می‌توان کاشت مو را با استفاده از موی فرد دیگری انجام داد؟


خیر، این کار ممکن نیست چون بدن شما بدون استفاده از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی، کاشت مو را پس خواهد زد. مشکل سرکوب سیستم ایمنی این است که آنها واکنش ایمنی طبیعی بدن شما را پایین می‌آورند، و حساسیت شما را نسبت به عفونت‌ها و حتی سرطان افزایش می‌دهند، و شما مجبور هستید که تا پایان عمر از این داروها استفاده کنید. به همین دلیل است که ما تنها از موی خود فرد برای کاشت مو استفاده می‌کنیم.

آیا روش جراحی کاشت مو درد دارد؟


هرکسی آستانه درد متفاوتی دارد و جراح شما این موضوع را در نظر می‌گیرد. معمولاً فرو رفتن نوک سوزن بی‌حسی دردناک‌ترین قسمت درمان است، وگرنه این جراحی تقریباً بدون درد است چرا که تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.

کدام یک از روش‌های FUT و FUE کاشت مو بهتر است؟


کدام-یک-از-روش‌های--FUT-و-FUE--کاشت-مو-بهتر-است؟

روش FUT  (از طریق برداشتن نوار پوست) حجم بیشتری از موی کاشت را ایجاد می‌کند، زیرا  گرافت‌های فولیکولی کیفیت بهتر داشته و گرافت‌های بهتری را می توان انتخاب کرد (چرا که گرافت‌ها را می‌توان از بخش متوسط ناحیه دائمی برداشت) و در مقابل در روش FUE، جراح تقریباً به 5 برابر ناحیه برای برداشت یک به یک واحدهای فولیکولی نیاز دارد. به این دلیل که این روش به ناحیه اهداکننده بزرگ نیاز دارد، برخی از موها را باید از نواحی حاشیه‌ای که مو بطور ژنتیکی ثبات زیادی ندارد، برداشت. مهمترین مزیت روش FUE نسبت به روش FUT  است که موها بسیار کوتاه خواهد بود (اما نه تراشیده) و همچنان جای زخم‌های کوچک سفیدی برجا می‌گذارد. اما پس از انجام روش FUT زخم اولیه برداشته خواهد شد و از این رو بیمار تنها یک جای زخم خطی خواهد داشت، اما پس ازجلسات FUE زخم‌های دیگری اضافه خواهد شد و بنابراین با گذشت زمان طولانی، زخم‌های انباشته شده در یک ناحیه بزرگ می‌تواند مشکل ظاهری جای زخم را در این روش نشان دهد. همانطور که روش FUE بسیار زمان بر است، پرهزینه‌تر از روش FUT  نیز می‌باشد.

چه تعداد مو یا گرافت نیاز خواهید داشت؟


این مسئله به مقدار طاسی، سن، سابقه خانوادگی، نوع مو و انتظارات شما مانند اینکه چه مقدار پوشش مو و حجم مو می‌خواهید داشته باشید ،بستگی دارد. تمامی این موارد در طول جلسه مشاوره با پزشک مورد بحث قرار خواهد گرفت.

آیا پس از کاشت مو جای زخم باقی می‌ماند؟ آیا روش FUE واقعا یک جراحی بدون جای زخم است؟


این مسئله به نوع روش کاشت بستگی دارد. در روش FUT خط زخمی در ناحیه اهداکننده برجا می‌ماند که می‌توان آن را به آسانی با مدل موی طبیعی فرد مخفی کرد اما این جای زخم باعث می‌شود که فرد نتواند موهای خود را بسیارکوتاه کند، چرا که خط زخم دیده می‌شود، در حالی که روش FUE  تنها زخم‌های سفید گرد کوچکی در ناحیه اهداکننده ایجاد می‌کند به بطور طبیعی برای چشم غیرمسلح یا حتی زمانی که موهای فرد بسیار کوتاه است، دیده نمی‌شوند. از این رو روش FUE  نسبت به روش FUT بطور کلی جای زخم‌های کمتری قابل مشاهده است.

آیا موهای کاشته شده کاملاً طبیعی به نظر می‌رسد؟


آیا-موهای-کاشته-شده-کاملاً-طبیعی-به-نظر-می‌رسد

بله، اگر جراحی بدرستی انجام شود، انتخاب روش درست و کلینیک خوب برای اطمینان از اینکه نتیجه بدست آمده کاملاً طبیعی باشد، مهم است. نتیجه کاشت مو از فردی به فرد دیگر متفاوت است. موی کاشته شده در بیماران به رشد طبیعی خود مانند دیگر موها ادامه خواهند داد. تشخیص بین موهای عادی شما و موهای کاشته شده به دلیل شباهت‌های زیاد آنها، سخت است.

چه زمان و چگونه موهای کاشته شده تازه رشد خواهند کرد؟


در هر دو روش FUE  و FUT، موهای کاشته شده به همان روند موهای قبلی شما رشد خواهند کرد. در طول 2تا 3 هفته برخی از موها یا بیشتر موهای کاشته شده از فولیکول موی کاشته شده (معمولاً شامل 1تا4 مو) می‌ریزد. این روند کاملاً طبیعی است و شما در چند ماه بعد متوجه رشد موهای تازه خواهید شد. در اکثر بیماران 60 درصد از موهای تازه در شش تا نه ماه پس از جراحی رشد خواهند کرد، اما در برخی موارد ممکن است رشد فولیکول‌های  مو بین دوازده تا پانزده ماه طول بکشد. موهای کاشته شده در ابتدا بسیار کم‌پشت خواهد بود اما آنها بتدریج با گذشت زمان ضخیم‌تر و پرحجم‌تر خواهند بود. موهای کاشته شده در بیماران پس از یک سال کاملا رشد کرده و مانند دیگر موها برای طولانی مدت به رشد خود ادامه خواهند داد.

چه تضمینی وجود دارد که موهای کاشته شده رشد کنند؟ چرا آنها مانند دیگر موها تحت تاثیر هورمون قرار نمی‌گیرند؟


هیچ تضمین صد‌‌درصدی وجود ندارد، چرا که همه ما با هم فرق داریم، اما کاشت مو برای اکثر افراد موفق است چون فولیکول مو از پشت سر خود فرد (ناحیه اهدا کننده سر شما ) پیوند زده می‌شود که DHT (هورمونی که مانع رشد مو می‌شود) که محصول فرعی تستسترون است، روی آن تاثیری ندارد. به همین دلیل است که موهای کاشته شده تحت تاثیر هورمون DHT  قرار نمی‌گیرند چون که آنها بطور ژنتیکی نسبت به طاسی مقاوم هستند.

دوره استراحت و بهبودی یا التیام کاشت مو چگونه است؟


اغلب اوقات چند روز پس از کاشت موی FUE  می‌توانید به سرکار بروید. بیمارانی که کاشت موی FUE  انجام می‌دهند، سریع‌تر بهبود یافته ، اغلب درد کمتری تجربه می‌کنند، درمقابل بیمارانی که روش FUT  را انجام می‌دهند، ممکن است چند روز ، هفته یا چند ماه پس از درمان، بی‌حسی و سوزش داشته باشند. معمولاً بیماران باید به مدت 3 روز پس از جراحی استراحت کنند تا دوران بهبودی کوتاه با ناراحتی و ورم کمتر داشته باشند. باید از شنا یا دیگر فعالیت‌های غواصی و همه فعالیت‌های ورزشی به مدت 3 تا 4 هفته پس از جراحی خودداری کنید.بیماران نباید موهای خود را به مدت 2 روز شستشو داده و دوش بسیار ملایم عادی برای پوست سر را می‌توان از روز سوم جراحی از سر گرفت. سوراخ کوچک باقی مانده پس از برداشتن فولیکول مو توسط روش FUE  پس از گذشت چند روز ترمیم شده و تنها جای زخم‌های کوچک سفیدی باقی می‌ماند، این زخم‌های کوچک پس از ترمیم کوچک شده و تنها اسکارهای گردی که قابل توجه نیستند، بجا می‌ماند.  اندازه این زخم های ناحیه اهداکننده، تقریباً حدود 0.7 – 0.9 است و پس از دوره هفت تا ده روزه بطور کامل بهبود می‌یابند. پس از برداشتن نواری از پوست سر در روش FUT  ، محل جدا کردن این نوار را بهم بخیه زده که با گذشت زمان (2-3 هفته) بهبود یافته و یک جای زخم خطی برجا می‌گذارد.

آیا این جراحی را می‌توان برای ابرو، ریش، سبیل یا دیگر نواحی بدن انجام داد؟


بله. مو را می‌توان به هر ناحیه از بدن یا صورت پیوند زد.

قبل و بعد از جراحی کاشت مو چه اقدامات احتیاطی باید انجام داد؟


پیشنهاد می‌شود که در روش FUT  پوست سر (ناحیه اهداکننده) را دو بار در روز و حداقل 6هفته قبل از جراحی  ماساژ دهید، چرا که اینکار به افزایش انعطاف پوست سر کمک می‌کند. مهم است که به جراح خود در خصوص هر تغییری در مشکل پزشکی و یا دارویی اطلاع دهید. باید دو هفته قبل از انجام عمل بطور کامل از مصرف الکل خودداری کرده و ترک سیگار نیز همیشه پیشنهاد می‌شود. جراح شما باید در مورد اینکه کاندیدای مناسبی هستید با شما صحبت کرده و توصیه‌های لازم را درباره این مسائل قبل از انجام عمل ارائه دهد.

آیا نتیجه کاشت مو دائمی است؟


فولیکول‌های مو که پیوند زده شده‌اند، بطور ژنتیکی نسبت به طاسی مقاوم هستند، از این رو طبق تئوری، آنها به رشد خود در طول عمر شما ادامه خواهند داد. گرچه ممکن است همچنان درنواحی مختلف سر خود ریزش مو داشته باشید، و ممکن است در آینده  روش کاشت دیگری را برای درمان انتخاب کنید.

چه زمانی به جراحی کاشت موی بعدی نیاز خواهید داشت؟


این موضوع کاملاً به شما بستگی دارد. یک رویکرد مفید برای ایجاد یک پایه محکم پیش از جراحی این است که ریزش مو را از طریق درمان دارویی با استفاده از دارویی مانند فیناستراید تثبیت کنید. این کار باعث ثبات ریزش موی شما شده و از ریزش موی بیشتر جلوگیری می‌کند. با پزشک خود مشورت کنید. ریزش مو مشکلی پیشرونده است، از این رو هنگامی که کاشت مو را به عنوان درمان در نظر می‌گیرید، آینده خود را مد نظر داشته باشید.

به چه مدت استراحت نیاز خواهید داشت؟


عموماً نیاز دارید که چند روز پس از عمل استراحت کنید. هنگامی که بدن‌تان در حال بهبودی است استراحت داشته باشید. از  فعالیت‌های بیش از حد خودداری کرده و باشگاه نروید، دویدن و هر فعالیت جنسی را به مدت حداقل ده روز کنار بگذارید.

آیا به دلیل انجام جراحی، ممکن است در این نواحی ریزش موی بیشتری داشته باشید؟


هنگامی که در نواحی که هنوز مقداری مو وجود دارد، جراحی انجام شد، این احتمال وجود دارد که این نواحی دچار ریزش مو شود. به این اتفاق ریزش موی ناشی از شوک می‌گویند و بویژه اگر مو ضعیف و کوچک شده باشد(به همین دلیل است که در وهله اول این کار را انجام می‌دهید)،  این اتفاق رخ می‌دهد. اگر موی شما بیش از حد ضعیف باشد، ممکن است پس از ریزش دوباره رشد نکند، اما اگر قوی باشد، پس باقی می‌ماند. انتخاب جراح  خوب به این دلیل که سطح مهارت آنها بسیار متفاوت است، بسیار حیاتی است.

آیا عوارض یا خطری همراه با جراحی کاشت مو وجود دارد؟


بله مانند تمام جراحی‌ها، خطرات و عوارض نهانی در کاشت مو وجود دارد. خطرات شناخته شده ، کبودی پس از عمل، جای زخم و خونریزی شایع و ورم پیشانی و صورت می‌باشد. تمامی این خطرات قابل درمان بوده و جزئی در نظر گرفته می‌شوند و بر نتیجه پایانی عمل تاثیری ندارند. در برخی موارد، عوارض کاشت مو ممکن است شامل رشد ضعیف و آهسته مو، تغییر رنگ پوست ، ریزش مو در ناحیه جای زخم و عفونت است.

هزینه کاشت مو چقدر است؟


هزینه ترمیم موی سر به تعداد گرافت مورد نظر و روش استخراج مو بستگی دارد. اینکه هزینه توسط مو یا گرافت مشخص می‌شود، برای برخی از بیمارانی که ممکن است  تفاوت این اعداد را تشخیص نداده و احساس کنند که بهم شباهت دارند، گیج‌کننده و گمراه‌کننده باشد. به این دلیل است که این تعداد گرافت‌هایی که کاشته می‌شود، به تعداد موهایی که شما خواهید داشت ارتباطی ندارد. گاهی‌اوقات گرافت قبل از استخراج، واحد فولیکولی نامیده می‌شود. همچنان که واحدهای فولیکولی رشد می‌کنند، مو نیز رشد می‌کند و به تدریج یک واحد تکی فولیکول (گرافت مو) شامل 1تا 4 مو خواهد بود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *